Türkiye'nin notu artmıyor

Türkiye'nin notu artmıyor
Standard&Poor’s’un Türkiye analisti Frank Gill dün yaptığı açıklamada Türkiye için not artışının gündemde olmadığını, izlemeye devam ettiklerini belirtti.
Standard & Poor’s Ülke Derecelendirme Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye’nin kredi notunun artırılmasına ilişkin, “Son zamanlarda ihracat oranları iyi. Yaklaşık yüzde 50 artış var. Bu ilham verici ama çeşitli riskler de var. 24 derecelendirme unsuru var ve derecelendirme bunlara göre yapılıyor” dedi.
 
Gill, birçok gelişmekte olan ülkede, ülke borçlarının ciddi risk olduğunu belirterek finansal sektörün dış borcuna bakıldığında gayri safi milli hasıla ile karşılaştırıldığında banka krizlerinin yaşanabileceğine dikkat çekip, riskli ülkelerdeki bankaların desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
Gill, cari açığın çok önemli bir sorun olduğunu ifade ederek “Cari açığı olan, ürettiğinden çok tüketen ülke, devleti zora sokuyor. Büyüme ve finansal durumu etkiliyor. Ülke, borçlarını ödemede temerrüte düşüyor. Endonezya’da cari açığın yüksek olmadığını görüyoruz. Bu onlar için diğer ülkelere göre iyi bir durum. Son 15-20 yıldır az gelişmiş ülkelerin temerrüte düştüğünü görmekteyiz. GSMH’nin kişi başına düşen milli gelir oranının düşük olduğunu görmekteyiz. Birçok temerrüt, ticari ya da para birimi şokları nedeniyle yaşanmış. Son 5 yıldır gördüğümüz parasal esneklik her zaman devlet borçlarıyla sonlanmıyor. Çok iyi ihracat gösteren ülkelerde riski biraz azaltabiliyoruz” diye konuştu.
 
Öte yandan Fitch, Güney Kore’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notun A+’dan AA- seviyesine yükseltti, görünümü de “durağan” olarak belirledi. Fitch, not artımının Güney Kore’nin devam eden ekonomik ve finansal istikrarını, güçlü makroekonomik politika çerçevesini yansıttığını belirtti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com