Türkiye'nin nükleer geleceği onların elinde

Türkiyenin nükleer geleceği onların elinde
AA, Kalininskaya Nükleer Santrali'nde "tezgahın başına geçen" Türkiyenin ilk nükleer uzmanlık öğrencilerinin eğitimlerine katıldı

MOSKOVA (AA) - Hakan Ceyhan AYDOĞAN - Rusya'da nükleer uzmanlık eğitimi alan Türk öğrenciler, Akkuyu'ya kurulacak santralin benzeri Kalininskaya Nükleer Santrali'nde, "dünyayı nükleer sızıntıdan kurtarma" senaryosunu gerçekleştirdi.

Türkiye'nin nükleer geleceğinde aktif rol alacak öğrenciler Moskova'daki eğitimlerini zaman zaman nükleer santrallerdeki pratiklerle geliştiriyor. 

Anadolu Ajansı (AA) ekibi de Türk öğrencilerin Kalininskaya Nükleer Santrali'ne düzenledikleri geziye katıldı. 

Burada, nükleerle ilgili detaylı bilgi alan öğrenciler, bir nükleer santralin çalışma sistemini yerinde inceledi.

Yakın bir gelecekte çalışmayı hayal ettikleri Akkuyu Santrali'ne benzer özelliklere sahip Kalininskaya'yı gezen Türk öğrenciler, santralin eğitim bölümünde, "tezgahın başına geçti."

Eğitim Merkezindeki kontrol odası simülatöründe kısa bir eğitim alan öğrencilerden bazıları, "Dünyayı nükleer sızıntından kurtarma" senaryosunu gerçekleştirdi.

Senaryoya göre, reaktörde yaşanan hata neticesinde nükleer sızıntı alarmı çaldı ve tüm personel en kısa zamanda görev yerlerine geçti. Kontol merkezinin başına geçen öğrenci, tam zamanında sistemi devre dışı bırakarak, olası bir felaketi önledi.

Türk öğrenciler, çalışma hayatına başlayacakları Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki çalışma ortamlarını da kontrol odasında görmüş oldu.

- "Türkiye'nin ilk yerli nükleer uzmanı olmak gurur verici"

Moskova'da eğitim gören Ahmet Aslan, bu projede yer almanın özel bir duygu olduğunu ifade ederek, "Bunu bilmek çalışmalarımızda bizi teşvik ediyor. Türk halkının sorumluluğunu omzumuzda hissediyoruz" dedi. 

Moskova'ya Adana'dan gelen Sinem Gönülol da Türkiye'nin ilk nükleer uzmanları arasında bulunmanın gurur verici olduğunu belirterek, "Bu büyük bir fırsat. Hepimiz burada eğitim görüyoruz. İleride Türkiye'ye daha güzellikler getireceğimizi düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Simülasyon odasıda giren öğrencilerden Arif Canpolat, Türkiye'de kurulacak ilk nükleer santral projesinde bulunmak istediğini vurgulayarak, "Simülasyon odasına ilk girdiğimde kendimi Mersin'e kuralacak nükleer santralde hayal ettim. Burayı gördükten sonra, Mersin'de böyle bir ortamda çalışmayı daha çok istiyorum ve bu için hırslandım" diye konuştu. 

Gaziantepli Cem Yıldız, eğitimin biraz zor olduğunu ancak sonucun güzel olacağını söyledi. Yıldız, "70 milyonun yükünü omuzlarımda hissediyorum. Önemli bir proje olduğu için bu da sorumluluk gerektiriyor" ifadelerini kulandı.

Heyecan verici bir projede yer aldığını kaydeden Mikhail Yüksekler, ''İnşallah buradan iyi şeylerle ülkemize dönüp, öğrendiklerimizi devam ettirmek istiyoruz.  Bu tesisleri görünce neden bizim ülkemizde de yok diyoruz ama inşallah Türkiye'de de bu alan gelişecek" şeklinde konuştu. 

- 100 öğrenci daha Moskova'ya gidecek

Türkiye'nin nükleer alandaki ilk iş gücü olacak 190 öğrenci, Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniveristesi'nde eğitimlerini sürdürüyor. Üç grup halinde Moskova'ya gelen öğrencilerden, 78'i hazırlık sınıfında, 64'ü birinci, 48'i de ikinci sınıfta okuyor.

Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında, bu yıl tam burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak 100 öğrenci daha Rusya'ya getirilecek. Planlamalara göre, 2023 yılına kadar Türkiye’den 600 öğrenci Moskova’da nükleer mühendislik eğitimi alacak. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com