Türkiye'nin sosyal medya profili çıkartıldı

Türkiye'nin sosyal medya profili çıkartıldı
Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, acaba en çok hangi konular üzerine konuşuyor? İşte yanıtı

Türkiye'de ilk kez yapılan, Türkiye'nin sosyal medya profilini ortaya çıkaran araştırma, Türkiye ve Sosyal Medya adıyla, Okuyan Us Yayınevi etiketiyle raflarda yerini alıyor. Dağhan Irak ve Onur Yazıcıoğlu imzalı kitap sosyal medya araçlarını gün gün tarayarak, bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyor.

"Sosyal Medya" bugünün aceleci insanlarının, kitlesel iletişim kurmak için takıldıkları yeni ortam. Bu yeni boy gösterme alanı, günümüz toplumunu hem etkiliyor, hem de onun hızlı ve kolay tepki vermek isteyen telaşıyla büyüyor.

Peki, ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, acaba en çok hangi konular üzerine konuşuyor? Siyasi tartışmalar sosyal medyada ne kadar yer tutuyor? Kullanıcıların tartışmaktan asla vazgeçmediği temalar hangileri? Hangi sosyal medya aracı, daha çok hangi siyasal yaklaşıma hitap ediyor? Toplumsal muhalefetin örgütlenme alanı neresi? Ve bu etkinlik, gerçek hayattaki eylemlere ne kadar yansıyor? Sosyal medya politik bir araç mı, yoksa kullanıcıları iyice asosyal yapan bir boşaltım mekanizması mı? Magazin, spor ya da yalnızca insanların kendi "15 dakikalık şöhret"lerini arama kaygısı mı sosyal medyayı bu kadar vazgeçilmez yapan?

Dağhan Irak ve Onur Yazıcıoğlu, sosyal medya araçlarını gün gün tarayarak, bu sorulara yanıtlar bulmaya çalıştı. Çarpıcı yorumlar ve öne çıkan söylemler, Türkiye'nin sosyal medya profilini merak edenler için ışık tutucu ipuçları barındırıyor.

TÜRKİYE'NİN 'SOSYAL MEDYA' PROFİLİ ÇIKARILDI:

- Twitter'da genelikle sol, sosyalist, sosyal demokrat, Kemalist, ulusalcı çizgi baskın.
- Hocalı yürüyüşü ya da Eyüp'teki içkili müzik festivali protestosu gibi olaylar Twitter'da değil Facebook'ta örgütlendi.
- Sosyal medyada yapılan yorumlar Türkiye'de hâkim milliyetçilikle, yükselen muhafazakârlık ve Neo-Osmanlıcılık'ın popüler kültür alanında ciddi bir talep doğurduğunu gösteriyor.
- Daha genç ve merkez sol tandanslı kullanıcıların olduğu EkşiSözlük'te içki-sigara konusu üzerinden yaşam tarzına müdahale ön plana çıkarken, Twitter'da Başbakan'ın otoriterliği, Facebook'ta ise yoksulluk-hayat pahalılığı yorumların ana temasını oluşturuyor.
- Twitter'da Türk ve Kürt sosyalistler, Facebook'ta Kürt hareketi ülke ortalamasının üstünde bir orana sahip.
- Twitter olmasaydı Mısır'da hiçbir şeyin değişmeyeceği yaygın bir inanış. Ülkemizde de Uludere'nin gündem oluşturmasında bu mecranın etkinliği öne çıkıyor.
(MUT)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com