Türkiye'nin 'Suriye' açığı

Türkiye'nin 'Suriye' açığı
Wall Street Journal, Türk ekonomisinin “yumuşak karnı” olarak nitelediği cari işlemler açığında beklentileri aşan artışa vurgu yaptığı haberinde açık için “yeni ve tartışmalı bir kaynağın baskısı altına giriyor: Suriyeli mülteciler” diye yazdı.

Türkiye’nin cari işlemler açığındaki kötüleşmeye dikkat çekilirken “Suriye” faktörüne vurgu yapılıyor. Wall Street Journal gazetesi, Türk ekonomisinin “yumuşak karnı” olarak nitelediği cari işlemler açığının Suriyeli mültecilerin varlığının oluşturduğu baskının altında bulunduğunu öne sürdü. 
ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Merkez Bankası verilerinde iki yılı aşkın bir süre “turist” olarak değerlendirilen Suriyeli mültecilerin yeni gerçekleştirilen bir yöntem değişikliği ile artık “Antalya’daki Alman turistleri gibi görülmediğini belirterek “Değişikliğin etkisinin net bir biçimde cari işlemleri rakamlarında görülmesi sürpriz değil” dedi. 

-“BEKLENENDEN YÜKSEK ARTIŞ, TURİZM GELİRLERİNDEKİ DÜŞÜŞTEN KAYNAKLANIYOR”- 

Ödemeler dengesine ilişkin son verilerine göre Eylül cari açığının beklentilerin iyice üzerindeki bir artış göstererek 3.28 milyar doları bulduğuna dikkat çeken gazete, ekonomistlerin, beklenenden yüksek açığın, net turizm gelirlerinde önceki yılın eş dönemine göre meydana gelen yüzde 7’lik düşüşe bağladıklarını belirterek “Suriye etkisi”ne işaret etti. 
ABD’li gazete, dokuz aylık cari açığının yüzde 28 artarak 49 milyar dolara ulaştığına da dikkat çektiği haberinde turizm gelirlerinde yapılan revizyona rağmen turizm sektörünün iyi bir performans göstermeyi sürdürdüğünü belirtirken de Gezi protestolarının turizm sektörünü vuracağı öngörülerini anımsattı. 
Bu arada, Standard Bank’ın yükselen piyasalar bölümü başkanı Tim Aşh, Türkiye’nin muhtemelen mültecilerin ilk başta sanıldığından daha uzun bir süre kalacakları fikrine uyum sağlamakta olduğunu belirterek revizyonun, açığa ilişkin genel tabloyu değiştirmediğini savunarak “cari işlemler açığı hala fazla büyük” dedi. 

-“SURİYE POLİTİKASINA HALK DESTEĞİ GİDEREK AZALIYOR"- 

WSJ, “Suriyelileri artık turist olarak sınıflandırmama yönündeki adım, Türkiye’nin Suriye politikasının, radikal İslamcıların Türk topraklarına yakın bölgelerde zemin kazandıkları korkuları arasında halk tarafından giderek daha az desteklendiği bir döneme rastlıyor” değerlendirmesinde de bulundu. 
Buna karşın, gazete, “Bazı iktisatçılar da, hükümetin verileri değiştirerek zor olsa da doğrusunu yaptığını söyledi ancak mültecilerin büyümeye de katkıda bulunduklarını vurguladı” diye yazdı.  (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com