Türkiye'nin Tanımayacağı Tarihi Referandum

Türkiye'nin Tanımayacağı Tarihi Referandum
Ukrayna’da Batı yanlılarının yönetimi ele geçirmesi üzerine Rusların çoğunlukta olduğu Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde halk, uluslararası tepkilere rağmen bugün bölgenin kaderini belirleyecek referandum için sandık başında.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen referandumda oy verme işlemi başladı. Kırım halkı referandumla Rusya’ya bağlanma ya da özerk bir cumhuriyet olarak Ukrayna’ya bağlı kalmaya devam etme arasında bir seçim yapacak.

Akşam yerel saatle 20.00′a kadar devam edecek oy verme işleminin ardından, sandıklar kapatılarak oy sayımına geçilecek.

Kırım’ın geleceğini belirleyecek referandumda oy verme işlemi başladı. Referandumda halka, “Rusya’ya bağlanmayı razı mısınız?” ve “1992 yılı Kırım Anayasası’nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olmasına razı mısınız?” soruları yöneltilecek.

Oy verme işlemi yerel saatle akşam 20.00′a kadar devam edecek. Resmi sonuçların ise 17 Mart’ta açıklanması bekleniyor.

23 ülkeden 135 gözlemci tarafından izlenecek referandumda, oy verme hakkına sahip 1 milyon 200 bin seçmen bulunuyor. Ancak Kırım Tatarları, günler öncesinden referandumu boykot etme kararı aldı.

ABD ve birçok Avrupa ülkesi ise “referandumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve sonucunu tanımayacaklarını” açıkladı.

Türkiye referandum kararını tanımayacak

Kırım’da gelişmeleri yakından takip eden Ankara, referandum sonucuyla ilgili politikasını da belirledi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Rusya’ya bağlanma kararı alırsa Ankara bunu kabul etmeyecek. Referandum sonucunun tanınmamasında ABD ve AB ile aynı tutumu takınan Türkiye, Batı’nın Rusya’ya yaptırım uygulamasına ise sıcak bakmıyor. Bunun nedeni ise Türkiye’nin Rusya ile enerji ve ticaret alanında sıkı işbirliğinin bulunması. Yetkililer, “Zaten AB de, ABD’nin istediği düzeyde sert ekonomik yaptırıma sıcak bakmıyor” dedi. f160904040_507x768.jpg

Uluslararası merciler de oylamayı tanımıyor

Kırım’daki Rusya yanlısı yönetim, Kiev’in ve Batılı ülkelerin “Uluslararası yasalara uygun değil” diyerek iptalini istediği referandum konusunda geri adım atmadı. BM Güvenlik Konseyi’nde dün referandumun tanınmamasını öngören tasarı Rusya’nın vetosu nedeniyle kabul edilmedi. Konseyin 15 üyesinden sadece Rusya tasarıyı veto ederken, Çin çekimser kaldı. Avrupa’nın en üst düzey hukuk değerlendirme ve danışma mercisi sayılan Venedik Komisyonu da, referandumun yasal sayılamayacağı kararı aldı. Kararda ”Kırım referandumu ne Ukrayna ne de Kırım Anayasası maddelerine uygun yapılmadığı için geçerli sayılamaz. Ayrıca Kırım’daki referandum silah baskısı altında gerçekleştiği için demokratik bir ortamda yapılmıyor” denildi. Ukrayna Parlamentosu da, referanduma saatler kala Kırım Parlamentosu’nu feshetti.

‘KIRIM DIŞINA RUS ÇIKARMASI’

Rus askerinin Kırım dışına da çıkarma yapmaya başladığı iddia edildi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus ordusuna bağlı 80 komando timinden oluşan askeri birliğin Ukrayna’nın Herson bölgesine indirdiğini öne sürdü. Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov ise, başkent Kiev yakınlarında düzenlenen tatbikatta askeri üniforma giyerek “Silahlı Kuvvetler ülkeyi korumaya hazır” dedi.

Tatarlar boykota devam ediyor

Kırım Tatarlar Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, Kırım nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan Tatarlara referandumu boykot çağrısını yineledi. Kırım’ın Rusya yanlısı Başbakanı Sergey Aksonov ise, “Çubarov Kırım Tatarları adına konuşmuyor. Tatar Meclisi ile aynı düşünmeyen çok sayıda Tatar var ve biz Tatar nüfusunun en az yarısının oy kullanacağına inanıyoruz” dedi. Aksonov, seçime yüzde 80 katılım olacağını umduklarını belirterek, “Kırım’ın statüsü üzerine karar verme hakkımız var. Biz kimseden emir almıyoruz. Seçimler de adil ve şeffaf olacak” diye konuştu.

Referandum öncesi Kırım sokakları Rusya’ya bağlanma yanlısı afişlerle donatılırken, Ukrayna’nın doğu kentlerinde Rusya yanlılarıyla karşıtları arasında yeni çatışmalar çıktı. Donetsk kentinde bir kişinin öldüğü çatışmaların ardından, ülkenin ikinci büyük kenti Harkov’da, hükümet ile Rusya yanlısı göstericiler arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetti. Moskova, aşırı milliyetçi Sağ Sektör üyelerinin Rusya yanlılarına saldırdığını savundu.

Moskova’da onbinlerce savaş karşıtı Rus ve Ukrayna bayraklarıyla, Ukrayna sorununa barışçıl çözüm istedi. Kırım’ın Simferopol kentinde ise Rusya yanlıları, Kırım bayraklarıyla bağımsızlığı destekledi.

Rusya yaptırımlarla dalga geçti

ABD ve Avrupa Birliği Rusya’ya karşı yaptırımları yarın uygulamaya koymaya hazırlanırken, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin yaptırımlarla Twitter’da dalga geçti. Twitter’da önünde votka şişesi olan bir Rus ayısı fotoğrafı paylaşan Rogozin, fotoğrafın altına “Yaptırımları bekliyoruz…” yazdı. İngiliz Financil Times Gazetesi ise, birçok Rus şirketinin yaptırım endişesiyle Batı bankalarındaki paralarını çekerek Rusya’ya transfer ettiğini yazdı.

ABD’lilere göre Putin Obama’dan daha güçlü

RUS haber ajansı Ria Novosti’nin haberine göre, ABD’deki YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan anket sonuçları Amerikalıların Rusya lideri Putin’in ABD Başkanı Barack Obama’dan daha güçlü olduğunu düşündüklerini ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 33’ü Putin’i “güçlü lider” olarak tanımlarken, Obama’nın güçlü lider olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 14’te kaldı. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com