Türkiye'nin tezini tutanaklar çürütüyor!

Türkiye'nin tezini tutanaklar çürütüyor!
Çin'den füze almak isteyen Türkiye aynı sebeplerle Yunanistan'a itiraz etmiş

Türkiye'nin füze almak için Çin'li firmalarla görüşmeye başlamasının yarattığı tartışmalar sürüyor. ABD'nin ve NATO'nun itiraz ettiği Çin füzeleriyle ilgili ilginç bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye'nin Çin'den füze alması halinde NATO'nun imkanlarından yararlanamayacağı ve sisteme entegre olmasına izin verilmeyeceği açıklamasından sonra Türkiye'nin kendisine söylenenleri daha önce Rusya'dan füze alan Yunanistan'a söylediği ortaya çıktı.

Radikal Gazetesi'nden Deniz Zeyrek'in konuyla ilgili bugünkü yazısında yer verdiği tutanak kayıtları Türkiye'nin yakın tarihte itiraz ettiği bir durumu bugün yapmak istediğini ortaya koyuyor. NATO, Çin'den alınacak füzeleri kendi askeri veri ağı LİNK 16'ya dahil etmeyeceğini açıkladı.

Entegre işlemine izin verilmesinin risklerini bir NATO askeri yetkilisi şöyle açıklıyor; "Bırakın NATO’yu, Türkiye kendi sistemini Çin sistemine entegre ederken birçok askeri sırrını Çinli teknisyenlerle paylaşmak zorunda kalacaktır. NATO entegrasyon teklifini kabul etmeyecektir çünkü bu, NATO güvenlik yapısının arka kapılardan birinin anahtarını Çin’e vermekten başka bir şey olmayacaktır. Müttefikler bu konuyu oylamak için masaya oturduklarında bir ülke mutlaka çıkıp, ‘kusura bakmayın, ben Çinlilere güvenmiyorum’ diyecektir."

AYNI İTİRAZI ZAMANINDA TÜRKİYE YAPMIŞ

Kendisine yöneltilen eleştirilere “Yunanistan’daki Rus S-300 füzeleri ne oluyor” sorusuyla karşılık veren Türkiye'nin o tarihlerdeki NATO toplantılarında “Bu, Türkiye ile Yunanistan ya da Kıbrıs Rum Kesimi arasında bir sorun değil. Bu, NATO’nun Rus yapımı füzelerle ilgili sorunudur. Bu füzeler, NATO ittifakı açısından güvenlik riski yaratır ve tehlikelidir” dediği tutanaklarla belirlendi.

S-300 füze sistemleri, Türkiye’nin itirazları dikkate alınarak Kıbrıs’a gönderilmedi ve ABD ’nin arabuluculuğunda uzun pazarlıklar sonucunda Girit’te konuşlandırıldı. NATO, Rusya yapımı bu sistemleri hiçbir zaman kendi ağına entegre etmedi. Yani şu anda Çin füze sistemleri için kendisine söylenenleri, Türkiye S-300 pazarlıklarında Rus yapımı sistemler için Yunanistan’a ve NATO müttefiklerine söylemiş. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com