"Türkiye'nin umudu boş"

"Türkiye'nin umudu boş"
Times gazetesinde yayınlanan bir yorumda, Türkiye'nin Suriye'de güvenlik bölgesi oluşturma umudunun boş olduğu ifade edildi...

Times gazetesince yayımlanan bir yorumda “Türkiye, Suriye'deki gelişmelerin yönü belli oluncaya kadar kartlarını kapalı tutacak, çok şey söylemesine karşın doğrudan çok fazla bir şey yapmayacak” görüşü dile getirilirken Başyazı'da Esad'ın reform vaadini yerine getirmemesinin, Başbakan Erdoğan’ı öfkelendirdiği belirtildi. Times Başyazısı'nda “Bu, Türkiye'nin güçlü ordusunu, güvenli bölge oluşturulması ya da müdahale için kullanabileceği umutlarının doğmasına yol açmıştı. Ama bu boş bir umut” denildi.

Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin haber ve yorumlar, Batı medyasında yoğun bir biçimde yayınlanmaya devam ediyor.

Times gazetesince yayımlanan bir yorumda “Türkiye, Suriye'deki gelişmelerin yönü belli oluncaya kadar kartlarını kapalı tutacak, çok şey söylemesine karşın doğrudan çok fazla bir şey yapmayacak” görüşü dile getirildi. Başyazıda “Bu, Türkiye'nin güçlü ordusunu, güvenli bölge oluşturulması ya da müdahale için kullanabileceği umutlarının doğmasına yol açmıştı. Ama bu boş bir umut” denildi.

Times gazetesinin “Türkiye kartlarını kapalı tutuyor” iddiasına yer verildiği Anthony Loyd imzalı yorumunda, Ankara'nın Şam yönetimine sert eleştiriler yöneltmesine ve 9 bin Suriyeli mülteciye kucak açmasına rağmen Suriye'deki devrime tam olarak müdahil olmak istemediği savunuluyor.

“ÖSO’NUN BİR KOMUTANI: “NE TÜRK DESTEĞİ?”

Suriyeli muhaliflerin Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin de yansıtıldığı yazıda şu savlar aktarılıyor:

"Özgür Suriye ordusunun bir komutanı, 'Ne Türk desteği? Elimizdeki silahları ya orduya düzenlediğimiz baskınlardan ya da kaçakçılardan aldık' dedi. Özgür Suriye Ordusu'nun bazı üyeleri Türkiye’yi Suriye rejimiyle işbirliği yapmakla suçluyor. Geçen Ağustos'ta Türkiye'de kaçırılan isyancı Yarbay Hüseyin Harmuş geçen ay Şam'da tutsak olarak ortaya çıkmıştı. Bazı isyancılar, Türkiye'nin Harmuş'u bazı PKK'lılar karşılığında Suriye'ye teslim ettiğini öne sürüyor."

Yorumda "Komşularıyla sıfır sorun politikası izlediğini söyleyen Türkiye, Özgür Suriye Ordusu'na açık destek vermediği gibi Suriye'ye doğrudan müdahale konusunda da gönülsüz davranıyor” denilirken Ankara’nın, sonucu kestirilemeyen devrimin bölgede bir Şii-Sünni savaşı başlatmasından ve Kürt ayrılıkçılığını alevlendirmesinden endişe ettiği belirtildi. Yorumda “Türkiye, Suriye'deki gelişmelerin yönü belli oluncaya kadar kartlarını kapalı tutacak, çok şey söylemesine karşın doğrudan çok fazla bir şey yapmayacak” görüşü dile getirildi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ BÖLGENİN OLUŞTURACAĞI UMUDU, BOŞ BİR UMUT”

BBCTürkçe tarafından yansıtılan Başyazı’da gazete, Esad'ın reform vaadini yerine getirmemesinin, Erdoğan'ı öfkelendirdiği belirtilerek “Bu, Türkiye'nin güçlü ordusunu güvenli bölge oluşturulması ya da müdahale için kullanabileceği umutlarının doğmasına yol açmıştı. Ama bu boş bir umut. Batılı askeri yetkililer, Libya'dakinin aksine Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulamayacağını, çünkü Suriye'nin güçlü bir hava savunma sistemi olduğunu söylüyor. BM kararı olmadığı sürece Türk müdahalesi de sınır bölgelerinin ötesine geçemez."

"ESAD’A BASKI ARTIRILMASI İÇİN TÜRKİYE, NATO MÜTTEFİKLERİNE KATILMALI”

Bunun sonucunda Suriye ordusunun, şehirlerde kalmaya ve kan dökmeye devam edeceğini belirten gazete “Ama Esad'a baskının artırılması konusunda Türkiye, NATO'daki müttefiklerine katılmalı. Bölgedeki en güçlü ülke olarak Türkiye imparatorluk geçmişine ilgi duymaya başladı. Ankara, bu amacına ulaşmak istiyorsa, Müslümanların Esad'ın cani askerlerinin elinden, ancak derhal harekete geçilerek kurtarılabileceğini bilmeli” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com