Türkiye'ye 15 Milyon Dolar Ödeyecek!

Türkiye'ye 15 Milyon Dolar Ödeyecek!
Telsim, ÇEAŞ ve Kepez ile ilgili üç tahkim davasını kaybeden Uzan Ailesi, Türkiye'ye 15 milyon dolar tazminat ödeyecek..

Halen Paris'te yaşayan Cem Uzan ile Ürdün'de ikamet ettikleri öne sürülen Baba Kemal Uzan ile Hakan Uzan'ın başı, tazminat davaları nedeniyle derde girdi. Uzan Ailesi, Enerji Bakanlığı ile TMSF tarafından el konulan şirketlerle ilgili birçok tazminat davası açmıştı. Bu davalardan, Telsim ile 18 milyar dolarlık tazminat talepli dava, Polonya'lı Huta firması tarafından açılan 4.6 milyar liralık tazminat talepli dava ile Polonyalı Europe firması tarafından açılan 3.8 milyar dolar tazminat talepli dava Türkiye lehine sonuçlandı.  Bu davalarla ilgili Türkiye de tazminat talebinde bulundu. Tahkim davalarında, karşı tarafın avukatlık, avukatların yol ve otel gibi giderleri ile mahkeme masraflarını isteme hakkı bulunuyor.

MASRAFLAR MAHKEMEYE SUNULDU

Bu haktan yola çıkan Türk avukatlar, kazanılan üç davada yapılan masrafları tahkim mahkemesine sundu. Üç davada Türkiye'nin masraflarından dolayı Uzanlar'ın tazminat ödemesi kararlaştırıldı. Uluslararası mahkemeler, Uzan Ailesi'nin, Türkiye'ye Polonyalı Huta firmasının davasından 5 milyon 304 bin dolar, Polonyalı Europe firmasının davasından 3 milyon 907 bin dolar, Telsim davasından da 5 milyon 500 bin dolar tazminat ödenmesini hüküm altına aldı. Ayrıca, bu tazminatların dışında, Uzan Ailesi mahkeme masraflarını da ödeyecek. Mahkeme masraflarıyla birlikte Uzanlar'ın üç davadan dolayı ödeyecekleri tazminat tutarının 15 milyon doları geçtiği belirtildi. • HÜSEYİN ÖZAY ANKARA

Uzan sefada parti borç içinde

Cem Uzan Paris'te günlüğü 4 bin Euro'luk rezidansta yaşarken, kurduğu Genç Parti ise mali açıdan zor günler yaşıyor. Parti teşkilatları, kiralarını ödemediği için il ve ilçe merkezlerini kapatmak zorunda kalırken, birçok teşkilatın da borç taktığı belirtildi. Cem Uzan'ın ise 'siyasi baskı' iddialarını kanıtlamak için, partiyi tasfiye etmediği öne sürüldü.

AddThis Button BEGIN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com