Türkiye'ye 17 aralık ayarı...

Türkiye'ye 17 aralık ayarı...
CHP Milletvekilleri Sansürsüz Haber için yorumladı... Askerlik kanunu, HSYK düzenlemesi, internet , özel yetkili mahkemelerin kaldırılması yasası, Mit teklifi, dershaneler yasa tasarısı...

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Hepsi arka arkaya hükümetin Meclis'e gönderdiği düzenlemeler.   Çok tartışıldılar , eleştirildiler. Ancak muhalefetin  itirazları, iktidarı etkilemedi.  Hepsi de birkaç gün içinde uygulanmaya başlanacak.

TARTIŞILAN YASALARDA SON DURUM NE?

-Askerlik kanunu Cumhurbaşkanı Gül,onayladı

-İnternet düzenlemesini Gül, değişiklik yapılması şartıyla onayladı. Değişiklikleri içeren torba yasa görüşmeleri yarın devam edecek.

-HSYK  düzenlemesi, Gül' ün önünde onay bekliyor

-Dershaneler düzenlemesi, Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçti.

-MİT düzenlemesi, İçişleri Komisyonu'ndan geçti.

-Özel yetkili mahkemeler düzenlemesi Gül'ün önünde...

TAMAMI YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNDE TÜRKİYE NASIL BIR ÜLKE OLACAK?

Peki bu yasalarla hayatımız nasıl değişecek? Sansürsüz Haber milletvekillerine sordu...

Onlar da kendilerini en çok endişelendiren düzenlemeleri ve Türkiye'yi nasıl günlerin beklediğine dair görüşlerini anlattı.

ALTAY:"PARLAMENTO ÇAMAŞIR MAKİNESİ OLDU!"

Engin Altay- Chp Grup Başkanvekili

"Bu yasaların hepsi 17 Aralık operasyonunu temizlemek için çıkarılmış yasalar. Zanlıları aklamaya , suçu örtmeye yönelik. Suçluların üzerine gidilmesini engelleyici tedbirleri almak üzere bunları yaptılar. Çok açıkça, parlamentoyu çamaşır makinesine  çevirmekten başka birşey değil. Özellikle MİT ve HSYK düzenlemeleri,  anayasaya aykırı. HSYK yasası, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran bir yasa. Mit Yasası da haberleşme  ve seyahat dahil özgürlükleri ortadan kaldıran bir düzenleme.

Yasalar yürürlüğe girdiğinde,  Türkiye bambaşka bir ülke olur. Otoriter yönetimden, diktatörlüğe geçişin tamamlanmasıdır bu yasaların yürürlüğe girmesi.”

HAMZAÇEBİ:"HÜKÜMETİN GİDİŞİ HIZLANACAK"

Akif Hamzaçebi- Chp Grup Başkanvekili

"HSYK düzenlemesi de, internet yasası da son derece önemli. Ama ben özellikle , Dershaneler tasarısı ile , Milli eğitim kadrolarının tasfiyesinin yapılacağına dikkat çekmek istiyorum. 100 bin kişi tasfiye edilecek. Ancak Türkiye için hiç umutsuz olmaya gerek yok.  Siyasette bir kural vardır. Hükümetlerin daha çok otoriterleşmesi ile gidişleri hızlanır. Bu hükümetin de gideceği anlaşılıyor.”

ERDEMİR:"DEVLET YATAK ODAMIZDA!"

Aykan Erdemir-Chp Bursa Milletvekili

"Devlet merkezli bir anlayış... Devletin menfaatleri , vatandaşların hak ve hukukunun önüne geçmiş durumda.

Çıkan yasalar bütünü, 'çoğunluğun otoriter muhafazakârlığı'nı kurumsallaştırdı. Daha önce yasalara, anayasaya rağmen yürütülen baskıcı politikalar vardı. Ama artık, şu son bir aylık çaba sonucu bu durum yasalarla güvenceye alındı. Artık hükümet , gönül rahatlığı ile vatandaşların hak ve özgürlüklerini ihlal edebilir. Artık vatandaşların özel hayat duygusu, mahremiyeti kalmayacak. Hiçbir mahrem bilgi , bize özel kalmayacak. Devlet de artık banka hesaplarımızdan, telefon görüşmelerine özel hayatımızın her alanında var. Bundan sonra devlet,  yatak odamızda!”

LOĞOĞLU:"TÜRKİYE, BAŞBAKAN'IN İKİ DUDAĞI ARASINDA"

Faruk Loğoğlu- Chp Genel Başkan Yardımcısı

"Yargıya ilişkin  düzenlemeler, HSYK'nın hemen hemen bütünüyle Adalet  Bakanı'na bağlanması, zaten kör topal işleyen demokrasimizi, tamamen siyasi bir figürün; yürütmenin elemanı olan bakan sultasına sokmuştur.  Başbakan'ın kendisine bağlı yargı ile siyasi ajandasını uygulaması,  mesela yolsuzluk operasyonunun üzerini  örtmek için yargıyı maşa gibi kullanması en büyük sıkıntı...

Yasaların tamamı yürürlüğe girdiği gün,  Türkiye ; bir başbakanın iki dudağının arasına sıkışmış bir ülke olacak. Başbakan'ın ağzından ne çıkarsa yapılacak. Bunu AKP milletvekilleri nasıl içlerine sindiriyor, sayın  Başbakan bu durumda akşamları nasıl uyuyor merak ediyorum.”

ÇIRAY:"DEVLETİN ÇİVİLERİ YERİNDEN OYNUYOR!"

Aytun Çıray-Chp İzmir Milletvekili

"Önce HSYK yasası çıkarıldı, arkasından İnternet yasası çıkarıldı. Bu çıkarılan MİT yasasının da bu iki yasadan ayrı bir parçaymış gibi değerlendirilmemesi gerekir. Bunlar birbirini tamamlayan puzzle'ın parçaları. Bu, tamamen bir tek parti devleti, otoriter bir tek parti devleti ve kuvvetler birliğini kurmaya yönelik yasalar zinciridir. Bütün yetkiler ve bütün imkânlar, Türkiye'yi yönetecek tek bir kişinin eline verilmektedir.

Ben, herkesi uyanık olmaya davet ediyorum. Bu MİT yasasının çıkmasıyla birlikte hiç kimsenin can ve mal güvenliği ve özgürlükleri, temel hak ve özgürlükleri artık teminat altında olmayacak ve yakın tehdit altında kalacaktır.  Hükûmet, ne yazık ki bu tek parti devletini kurayım derken devletin çivilerini yerinden oynatmaya başladı."

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

(BEÖ)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com