Türkiye'ye Bedava Taşeronluk Yaptıracaklar

Türkiye'ye Bedava Taşeronluk Yaptıracaklar
Kütahya MHP İl Binasında basın açıklaması yapan Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık "Tarihi anlaşma” yakıştırmalarıyla imzalanan Nabucco anlaşmasının aslında Türkiye için hiç de anlatıldığı gibi olmadığını dile getirerek, “Hükümetin hedefi mi

Kütahya MHP İl Binasında basın açıklaması yapan Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık 'Tarihi anlaşma” yakıştırmalarıyla imzalanan Nabucco anlaşmasının aslında Türkiye için hiç de anlatıldığı gibi olmadığını dile getirerek, “Hükümetin hedefi milleti değil, Avrupa Birliği'ni memnun etmek” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Alim Işık, MHP İl Binasında yaptığı açıklamada, Nabucco Projesi üzerine değerlendirmelerde bulundu. İmzalanan Nabucco anlaşmasının ABD ve AB'yi ziyadesiyle memnun ettiğini dile getiren Kütahya Milletvekili Alim Işık, Nabucco'nun Rusya başta olmak üzere bazı ülkeleri rahatsız ettiğini de sözlerine ekledi. Kütahya Milletvekili Alim Işık şunları söyledi: “Hazar bölgesi ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Nabucco Boru Hattı Projesi'nde hükümetler arası anlaşma Ankara'da imzalandı. Beklenildiği gibi bu anlaşma ABD ve AB'yi memnun ettiği gibi, Rusya'yı ve Rusya ile siyasi birliktelikleri olan ülkeleri rahatsız etmiştir.”
Türkiye bedava taşeronluk yapacak...
Bu projeyle birlikte Rusya'nın doğalgaz üzerindeki tekelinin kırılmaya çalışıldığını söyleyen Kütahya Milletvekili Alim Işık, “Yüzde 15'lik pay elde edemyen Türkiye'nin hat üzerinde hiçbir söz hakkı kalmamıştır” diye konuştu. Kütahya Milletvekili Alim Işık şunları söyledi: “Nabucco ile Rusya'nın Avrupa'daki doğalgaz tekeli kırılmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda kapalı bir havza durumundaki Kuzey Iraktaki doğalgazın Avrupa devletlerine transferi hedeflenmektedir. Burada bizim üzerinde duracağımız husus, Türkiye açısından Nabucco projesinin ne anlama geldiğidir. Boru hattından geçecek olan doğalgazdan Türkiye'nin yüzde 15 lik pay talebi kabul edilmemiştir. Türkiye'nin hat üzerinde inisiyatifi de bulunmamaktadır. Tabiri caizse Türkiye çok az bir menfaat karşılığında taşeron konumuna düşmüştür. Gerek yatırım gerekse istihdam için konuşulan rakamlar devede kulak mesabesindedir. Ana güzergah Türkiye'den geçmesine rağmen boru hattından geçen gaz üzerinde hiçbir hakkımızın olmayışının sebebi bellidir. Bir anlaşmazlık halinde gaz üzerinde hiçbir söz hakkımız olmayacaktır. Bu projede Türkiye olmazsa olmaz konumunda olmasına rağmen masa başındaki aktörlerden birisi değildir, olsa olsa bir taşeron olarak kabul edilmektedir.”
Hükümet AB'yi memnun etmeye çalışıyor...
Hükümetin hedefinin milleti değil, Avrupa Birliği'ni memnun etmek olduğunu ifade eden Kütahya Milletvekili Alim Işık, AB'nin Türkiye'ye karşı tutumu ortadayken verilen bu tavizi anlamanın mümkün olmadığını söyledi. Alim Işık şöyle konuştu: “Hükümet, Nabucco projesinin AB'yi ne kadar memnun edip etmediğini ölçü olarak kabul etmektedir. AB'nin bize karşı olumsuz duruşu bu kadar belli ve net olmasına rağmen, bu kadar taviz neyin nesi anlamak gerçekten zordur. Tavizlere bu kadar açık bir duruş, milli menfaatlerimizi zedelediği gibi Türkiye'yi de AB'nin güdümünden kurtaramaz.
Işık, anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı...
“Türkiye yine jeostratejik imkanlarını kendi adına kullanamamıştır ve kendisine uzatılan AB havucu uğruna haklarından vazgeçmiştir” diye konuşan Kütahya Milletvekili Alim Işık sözlerini şöyle bitirdi: “Ekonomik ve stratejik yönü olan bir projede başkaları adına bulunmak, hem hamallık yapmak hem de risk almak demektir. Maalesef Türkiye'nin menfaatlerini merkeze koymadan, kendi ülkesinin hesabına öncelik vermeden bir anlaşmaya imza konmuştur. Bu tarz sürdürülen bir hükümet politikası ülke olarak kazanmaktan çok kaybımıza yol açmaktır. Hükümetin acilen anlaşma şartlarını yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir.'(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com