"Türkiye'ye çok şey borçluyuz"

"Türkiye'ye çok şey borçluyuz"
Kosova Parlamentosu Meclis Başkanı Yakup Krasnigi’nin eşi Sevdie Krasnigi, 4 yıl önce bağımsızlığını kazanan Kosova’nın gelişmesinde Türkiye’nin önemli payı olduğunu söyledi.

Kosova Cumhuriyeti Parlamento Meclis Başkanı Yakup Krasnigi’nin eşi Sevdie Krasnigi, Kosova Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bayram Rexhepi’nin eşi Shpresa Rexhepi ile belediye başkanları eşleri ve ziyaretçi grubu Bursa Valisi Şahabettin Harput’u makamında ziyaret ettiler. Kosova’nın genç bir ülke olduğunu ifade eden Krasnigi, 4 yıl önce bağımsızlığını kazanan Kosova’nın Türkiye'ye çok şey borçlu olduğunu ifade etti. Krasnigi, “İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü olması ailevi bağlardandır. Kosovalılar, Bursa’da 100 yıldır yaşıyor. Aynı kültürü paylaşıyoruz. Biz Sırplar’dan büyük eziyet gördük. O yıllardan sonra elimizden geleni yaparak toparlanmaya çalıştık” dedi.

KOSOVA PARLAMENTOSUNUN YÜZDE 30'U BAYAN
 
Kosova’nın demokratikleşme sürecinde önemli adımlar attığını hatırlatan Krasnigi, “Artık bizim ülkemizde kadın ve erkek ayrımı yok. Parlamentonun yüzde 30’u kadınlardan oluşuyor. Sadece burada değil, diğer kamu ve kurumlarda bayanlar önemli görevlere getirildi. Biz genç bir ülkeyiz. Türkiye bizim dostumuz. Yüzde 98’i Müslüman olan Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün artmasını istiyoruz” diye konuştu.

“BURSA’DA 3 MİLYON KOSOVALI VAR”

Vali Şahabettin Harput ise, 3 milyon nüfuslu Bursa’da herkesin Kosova’yı kardeş bildiğini kaydederek, Kosovalı bayan misafirlere Bursa’ya ‘hoşgeldiniz’ mesajı verdi. 130 yıl Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Bursa ile Kosova arasında her türlü bağların olduğuna işaret eden Harput, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’dan, Ortadoğu, Kafkaslar’dan ayrıldıktan sonra o bölgelerde siyasi bunalımların yaşandığını hatırlattı. Bu olayların kendilerini üzdüğünü söyleyen Harput, artık Kosova ve Türkiye’nin bölgesinde güçlü ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurguladı. Harput, “En büyük güç birlik ve beraberliktir. Bursa, Balkanlar’a çok benzer. Dünyada ülkeleri yücelten ve güçlü kılan unsur kültürleridir. Kültürünü kaybeden milletler yok olmaya mahkumdur. Bursa olarak Kosova’nın gelişmesinde her türlü maddi ve manevi desteğe hazırız” dedi.

Konuşmalardan sonra Vali Harput, Sevdie Krasnigi ve Shpresa Rexhepi'ye hediyeler takdim etti. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com