Türkiye'ye derece kazandırmak için piste çıkacak

Türkiye'ye derece kazandırmak için piste çıkacak
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) öğrencileri, kendi yaptıkları hidrojen enerjisiyle çalışan "Hidrona Era" adlı araçlarıyla Almanya'da yapılacak yarışlara katılıp Türkiye'ye temsil edecek. Aracın pilotu seçilen üniversiteli Tuğba Doğan, ojeli elleri

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) öğrencileri, kendi yaptıkları hidrojen enerjisiyle çalışan 'Hidrona Era' adlı araçlarıyla Almanya'da yapılacak yarışlara katılıp Türkiye'ye temsil edecek. Aracın pilotu seçilen üniversiteli Tuğba Doğan, ojeli elleriyle test ettiği 'Hidrona Era'yı ekip arkadaşlarıyla birlikte tanıttı.
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü önünde bir araya gelen Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden oluşan hidromobil ekibi, 'Hidrona Era' adlı araçlarını tanıttı. Ekibe danışmanlık yapan Yard. Doç. Dr. İrfan Töre, 2-9 Mayıs Almanya'nın Brandenburg eyaletindeki 120 bin kişi kapasiteli 'EuroSpeedway Lausitz Pisti'nde yapılacak Shell Eco-Marathon Yarışları'nda muhtelif ülkelerden 230 ekiple birlikte yarışacaklarını belirtti. Yarışın amacının en az yakıt ile en çok kilometre giden araçların seçilmesi
olduğunu kaydeden Töre, 'Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ve sponsorlarımızın desteğiyle güzel bir eser ortaya çıkardık. Almanya'ya gidecek ekibimiz 11 kişilik. Pilotumuzun 50 kiloyu geçmemesi gerekiyordu. O yüzden aracımızın pilotu olarak Çevre Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi 50 kilo ağırlığındaki Tuğba Doğan'ı seçtik. Yarışlarda Anadolu Üniversitesi ve Türkiye'yi gururla temsil edeceğiz. Daha önce sekizincilik gibi bir derecemiz oldu. Bu yıl iddialıyız. Araç ortalama olarak 30 kilometre hız yapıyor.
Yarışta en az yakıt tek kriter olduğu için 30 kilometrelik hız yeterli oluyor. Hidrojen enerjisiyle çalışan araçlar, hiç karbonmonoksit ve karbondioksit gazı salmadıkları için çevreci otomobillerdir' dedi.
İrfan Töre, hidrojen ile havadaki oksijenin reaksiyona girmesiyle ünetilen enerjinin motor vasıtasıyla tekerleklere iletilmesiyle hareket eden aracın tamamen elle kumanda edildiğini sözlerine ekledi.
Daha sonra Tuğba Doğan, pilotu olduğu Hidrona Era'yı Yunus Emre Kampüsü içinde AÜ Rektörü Davut Aydın, öğretim üyeleri ve öğrencilerin önünde bir süre kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com