Türkiye’ye “kimyasal silah” suçlaması

Türkiye’ye “kimyasal silah” suçlaması
Suriyeli muhaliflerin Halep'te kullandıkları kimyasal silahlardan Türkiye'nin sorumlu olduğu iddia edildi.

Suriye'nin SANA haber ajansının haberine göre muhalifler Halep'te bir ormanlık araziye yaptıkları saldırıda kimyasal silah kullandı. Roketin düştüğü yerde sivillerin yaşadığı belirtildi.
 
Lübnan Devlet Başkanı Michel Sleiman, Suriye'nin Lübnan sınırına yaptığı hava saldırılarını 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi.
 
Sleiman, ülkenin bütünlüğüne yönelik bir saldırı olarak ifade ettiği saldırıların derhal durdurulması gerektiğini açıkladı.
 
'TÜRKİYE VE KATAR SORUMLU!'
 
Suriye Enformasyon Bakanı Omran al-Zoabi, muhaliflerin yaptığı kimyasal saldırıyı Türkiye ve Katar'ın sorumluluğu olduğunu iddia etti. 'Muhaliflerin en büyük destekçisi' olarak nitelendirdiği Türkiye'nin saldırının en büyük sorumlularından biri olduğunu iddia eden Zoabi, hukuki ve politik olarak Türkiye'nin cevap vermesi gerektiğini belirtti. Zoabi ayrıca bu saldırının 'İstanbul'da kurulan muhalif hükümetin ilk icraatı' olduğunu söyledi.
 
Muhaliflerin saldırısında 16 kişinin öldüğü 85 kişinin ise yaralandığı açıklandı.
 
MUHALİFLER AÇIKLAMA YAPTI
 
Suriyeli muhalifler yaptıkları açıklamada kimyasal silah kullanmadıklarını aksine, Suriye ordusunun kimyasal yüklü bir SCUD füzesi ateşlediğini iddia etti.
 
'16'SI ASKER 26 ÖLÜ'
 
Bölgede bulunan insan hakları dernekleri gönderdikleri raporlarda ölü sayısını 16 tanesi Suriye askeri olmak üzere 26 olarak açıkladı.
 
İNSANLAR SOKAKLARDA VE EVLERİNDE ÖLÜYORLARDI
 
Saldırının gerçekleştiği bölgeden bildiren bir Reuters fotoğrafçısı duyanları dehşete düşüren açıklamalar yaptı. Fotoğrafçı telefonla yaptığı bağlantıda 'Etrafta çoğunlukla kadın ve çocuklar vardı. Havada bir klorin kokusu hissedilebiliyordu. Gördüğüm kadarıyla insanlar sürekli hastaneye doğru götürülüyordu' ifadelerini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com