"Türkiye'ye Özgü Meslek Yasası Hazırlıyoruz"

"Türkiye'ye Özgü Meslek Yasası Hazırlıyoruz"
Mimarlar ve mühendislerin sorunlarını dinleyen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Hükümet olarak Türkiye'ye "özgü meslek yasası" hazırladıklarını ve bu yasanın en iyi şekilde oluşması için çalıştıklarını söyledi.

Mimarlar ve mühendislerin sorunlarını dinleyen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Hükümet olarak Türkiye'ye 'özgü meslek yasası' hazırladıklarını ve bu yasanın en iyi şekilde oluşması için çalıştıklarını söyledi.
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Kütahya Özel İdaresinde mimar ve mühendis odalarının temsilcileriyle düzenlediği toplantıda, mimarlık ve mühendisliğin gerektiği ölçülerde uygulanması halinde yapı denetimi ve binaların dayanıklılığı konusunda bundan önce yaşanan olumsuz tabloların gelecekte olmayacağını belirtti.
Türkiye'de en önemli eksikliklerden birinin mimarlık ve mühendislik mesleğini icra edenlerin ne kada mimar ve ne kadar mühendis olduklarının tartışıldığını vurgulayan Bakan Demir konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Türkiye'de asıl sorun burada başlıyor çünkü herkesin kendi mesleğini icra edebilmesi Bu konuyu daha düzenleyebilmiş değiliz. Peki niye düzenleyemedik? Aslında bu düzenlemeleri kamu yapmaz. Tabii her şeyi devletten bekleme anlayışına sahip olduğumuz için böyle düşünürüz. Mimarlık ve mühendisliğin iyi icra edilip edilmediğini mesleklerini onlardan daha iyi icra eden mimar ve mühendisler anlar'' diye konuştu.
Demir, mimarlık ve mühendislik mesleklerine ilişkin yeni yapıya ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
''Müracaat eden üniversiteyi bitirmiş insanı alacak, 2-3 yıl test edecek, komisyonlarda mülakata tabi tutacak, alanla ilgili iş verecek, 'bu mesleği yapabilecek konumdadır, bu sorumluluğu alabilir' dediği yerde mesleği icra ettirecek, bu yetkiyi verdikten sonra bir yerde olumsuz kullandığında onu tespit edip yetkisini kısıtlayacak veya ortadan kaldıracak yapı lazım. Bu yetki, mesleği yönetenlerin elinde olmalıdır. Yeter ki güvenilir yapı sağlansın, bu yetkiyi mimar ve mühendislerimize veririz. Ne yazık ki mimar ve mühendislerle ilgili meslek yasasını çıkamadık. Çünkü görevimiz TMMOB'u korumak. TMMOB korunsun da meslektaşlarımız geçim sıkıntısı yaşayabilir, çok büyük sorun değil. Ne yazık ki böyle bir durumla karşı karşıyayız. Beni ziyarete geldiler, meslek yasasından bahsediyorum, onlar başka şeylerden konuşuyor. Şahısları sorgulamıyorum. İnsanlar son derece sosyal demokrat, tam sosyalist, tam komünist, aşırı sağcı da olabilir, sorun yok ancak meslek yayın organında 1970'li yıllardaki kavramları okuyunca geriye gidiyorum, kendimi 17 yaşında hissediyorum ama ülkede, Kütahya'da bugün 7,5-8 şiddetinde deprem olsa acaba binalarımız sağlam kalır mı, bunu konuşuyoruz.''
''Elimizde Serbest Mimarlar Derneği başta olmak üzere bir kısım üniversite kürsülerimizden ağırlıklı olarak sosyal demokrat düşünceye sahip, mimarlık mesleğini özümseyenlerce Türkiye'ye özgü hazırlanmış çok güzel bir meslek yasası var'' diyen Demir, bu taslakta yönetim kademesinde nitelik arandığını, meslek örgütü yöneticilerinin görev süresinin çok uzun tutulmadığını söyledi.
Taslakta komisyonları bulunan ve eğitim programları düzenleyen bir yapı öngörüldüğüne işaret eden Demir, eğitim almayan mimar ve mühendislerin mesleği icra edemeyeceğinin, meslekle ilgili tüm hakların o meslek örgütünün yönetimine, disiplin kurullarına bırakıldığının ifade edildiğini kaydetti.
Bakan Demir ve beraberindekiler daha sonra eski hükümet konağı olan ve şu anda Adliye Binası olarak kullanılan tarihi binayı gezerek Başsavcı vekili Cumhur Söğüt'ü ziyaret ettikten sonra Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğünü de ziyaret ederek Kütahya'dan ayrıldı
Toplantıya; Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Kütahya Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Tuğcu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Korkmaz, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Mimarlar ve Mühendisler Odalarının üyeleri ile Kütahya'da bulunan kamu kurum ve kuruluşlarda görev alan mühendisler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com