Türkiye’ye patriot Wikileaks belgelerinde

Türkiye’ye patriot Wikileaks belgelerinde
WikiLeaks’in sızdırdığı belgelerin arasında olan 2009 kriptosunda, ABD’nin daha 4 yıl önce İncirlik’i korumak için Türkiye’ye Patriot yerleştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Suriye tehdidi nedeniyle Türkiye’nin kendi topraklarını korumak üzere NATO’dan istediği ve Şubat ayı ortalarında Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş’a yerleştirilen Patriot füze bataryalarının başka bir hikayesi daha ortaya çıktı.
 
WikiLeaks tarafından sızdırılan ABD Dışişleri Bakanlığı kriptolarına göre, 2009 yılının Kasım ayında, o zamanki ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’in, dönemin ABD Savunma Bakanlığı Füze Kalkanı Özel Temsilcisi Ellen Tauscher’e, Patriotların İncirlik’teki Amerikan üssü ve Kürecik’i koruması için Türkiye’yi ikna etmek üzere taktikler yazmış.
 
TÜRKİYE’Yİ İKNA TAKTİĞİ

 
Jeffrey imzalı kriptoda, Patriot bataryalarının Türkiye’ye konması için şu argümanlar, ABD’nin füze kalkanı konusundaki yetkili temsilcisi Ellen Tauscher’e gönderiliyor:
 
- Patriot bataryalarının Amerikan kuvvetlerini korumak için gerekli olduğu fikri bizim için güçlü bir argüman olarak görülebilir, ama Türkiye için yetmez. Bu nedenle Patriot bataryalarının kritik Türk savunma veya altyapı tesislerini koruyacağını söylemenizi tavsiye ederim. Mersin ve Ceyhan Limanı gibi.
 
AMAÇ İNCİRLİK KORUMAK
 
- Bunu söylemekle birlikte itiraf etmek gerekir ki, Türkleri Patriot füzelerini koymaya ikna etmek, (Kürecik) radarının kurulmasını sağlamaktan daha güç olacaktır. Radarın gerekliliğini ve neden Türkiye’ye kurulması gerektiğini anlayacaklardır. Ama Patriot çok daha karışık bir konu çünkü bu bir silah sistemi. Neden İncirlik (ABD askeri üssünü) korunması gerektiğini ikna etmek de güç olacaktır.
 
“HATAY’A DÜŞERSE BİR ŞEY YAPMAYIZ”
 
Dün de AlMonitor isimli internet haber sitesine konuşan ve Adana’daki Patriot füzelerinin sorumlusu Hollandalı binbaşı Frank Djikmans’ın demecinde, kendi sorumluluğu altındaki 2 bataryanın sadece Adana’yı korumakla yükümlü olduğunu ve Suriye’den füzeler ‘’Hatay’a düştüğü takdirde, biz hiçbir şey yapmayacağız’’ şeklinde cevap vermesi dikkat çekti. Hatay’ı ve diğer illeri, Gaziantep ve Kahramanmaraş’taki diğer 4 bataryanın koruyacağı tahmin ediliyor. Türkiye en başta NATO’dan 20 batarya talebine rağmen, sadece 6 batarya alabilmişti. (CTK)
 
Kaynak: Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com