Türkiye'ye şok suçlama!

Türkiye'ye şok suçlama!
Irak merkezi yönetiminin PKK’lıların çekilmesine ilişkin olarak Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet edeceği belirtildi.

PKK’lıların Türkiye’den Irak’ın kuzeyine çekilmesine karşı çıkan Irak merkezi hükümeti, yazılı bir açıklama yaptı.

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, PKK’lı grupların ülkelerine girişiniki ülke çıkarlarına ve komşuluk ilişkilerine zarar verdiği ifade edildi. Iraqi National News adlı internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet edileceği belirtildi.

Şikayette, Türkiye ile PKK arasındaki anlaşmaya dikkat çekilerek, anlaşma sonucu PKK’lıların Irak’a çekildiğine vurgu yapıldı. Irak Parlamentosu Kanun Koalisyonu üyesi Kemal Saadi ise, Irak’ın ülkeye izinsiz giren PKK’lıları tutuklama hakkına sahip olduğu açıkladı. Saadi, Türkiye ve PKK arasındaki anlaşmanın Irak’ın alehine olduğunu ve atışmaları kendi topraklarına getirdiğini söyledi.

KOMŞULUK İLİŞKİLERİNDE CİDDİ HASARA NEDEN OLACAK

PKK’lıların çekilmesini apaçık bir ihlal olarak değerlendiren Irak merkezi yönetimi açıklamada, Irak toprakları içinde PKK’nın silahlı güçlerinin varlığını kabul etmediğini vurguladı. Açıklamada, PKK’lıların Irak topraklarına hareketinin iki ülkenin ortak çıkarları ve komşuluk ilişkilerinde ciddi hasara neden olacağı belirtildi. Irak Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında konunun detaylı bir şekilde ele alındığı belirtilirken, toplantıda Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet edilmenin kararlaştırıldığı vurgulandı.

Açıklamada, Irak Dışişleri Bakanlığı’nın Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na Irak’ın egemenliğinin savunulması için yazı gönderdiği kaydedildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com