Türkiye'ye uyarı: Açıklayın!

Türkiye'ye uyarı: Açıklayın!
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin indirdiği Suriye uçağı hakkında konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Moskova - Şam seferini yapan ve silah ve askeri mühimmat taşıdığı gerekçesiyle Ankara’da indirilen Suriye uçağında silah ve mühimmatın bulunmadığına dair Türkiye’den aleni açıklama beklediğini bildirdi.

Lavrov, Rossiskaya Gazeta’ya yaptığı açıklamada, yük müsadere makbuzunun verilmesi ile ilgili uçak komutanının tekrarlanan taleplerinin Türkiye yetkilileri tarafından reddedildiğini söyledi.

Rusya’nın Sesi radyosunun yansıttığı açıklamada bakan, bu davranışın endişe uyandırdığını belirterek, ilk başta uçakta silah ve mühimmatın bulunduğunu açıklayan Türk makamlarının, daha sonra uçağın elektroteknik teçhizat taşıdığını kabul ettiğini ifade etti.

Lavrov, radar için elektrikli cihazların yer aldığı kargonun çifte amacı olduğunu ve taşınmasının uluslararası anlaşmalara, kurallara ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre yasak olmadığına vurgu yaptı.

Rus bakan, söz konusu rutin teslimat olduğundan, kargo ile ilgili bilginin Rusya makamlarına verilmediğini belirterek, Türkiye’nin, uçağın indirilmesini gerektiren tüm yasal zemine sahip olduğunu da kabul etti.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com