Türkiye'ye yeni göç dalgası geliyor

Türkiye'ye yeni göç dalgası geliyor
Yeni bir göç dalgası geliyor. Türkiye’nin Doğu sınırında karların erimesiyle birlikte binlerce mülteci Türkiye’ye giriş yapacak.

 Tüm Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yerleştirilecek mültecilerin bin 500’ü de Samsun’a yerleştirilecek.

Devletin sokaklara terk ettiği Suriyeli göçmenler zor durumda. Suriyeli mülteciler Samsun sokaklarında dilenmek zorunda kalıyor. Diğer yandan, ismini vermek istemeyen ve göçmenlerle ilgilendiği kamuoyu tarafından bilinen bir STK yetkilisi, yakın zamanda yeni bir göç dalgasının Türkiye’yi vuracağını öne sürdü.

5(88).jpg

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, 30 Kasım 2013’te yaptığı açıklamada, işlemleri devam edenlerle birlikte Samsun'da 944 mültecinin bulunduğunu, 929 yabancıya ikamet tezkeresi düzenlendiğini ve 15 yabancının da işlemlerinin devam ettiğini açıklamıştı. Mültecilerle yakından ilgilendiği kamuoyu tarafından bilinen önemli bir sivil toplum örgütünün temsilcisinin verdiği özel bilgilere göre; Valiliğin verdiği rakamlar ile ellerinde olan listelerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Haber kaynağı, kendilerinde kayıtlı göçmen sayısının 3 bin 500 kişiye ulaştığını, bu sayının yaz aylarında katlanarak artacağını söyledi.


3_1_.jpg

SIĞINMACILAR İÇİN UYDU İLLER

Türkiye’ye sığınma başvurularının artması ve illerin kapasitelerin dolması nedeniyle Samsun, İçişleri Bakanlığı’nın 30 Kasım 2012’de ki talimatı ile uydu iller arasına alındı. Samsun'da sığınma talebinde bulunan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından Samsun'a yönlendirilen ve gelen yabancılar, Suriye, Afganistan, İran, Irak, Gine, Azerbaycan, Mali, Gana ve Srilanka uyruklulardan oluşuyor.

ÇARPICI İDDİA

Resmi kaynaklar, Samsun’da bin civarında mülteci olduğunu belirtirken, sivil toplum örgütlerinin kayıtlarına göre bu rakam raporlara yansıyanlardan çok daha fazla. Ülke genelinde ve Samsun’da göçmenlerle yakından ilgilendiği bilinen bir sivil toplum örgütünün sorumlusunun verdiği bilgiye göre; Samsun’da kendilerine kayıtlı 3 bin 500 mülteci olduğunu söyledi. Önemli bir noktanın daha altını çizen yetkili, özellikle karların erimesiyle birlikte yaz mevsiminde Türkiye’ye binlerce mültecinin geleceğini, isimleri kendilerinde kayıtlı olan yaklaşık bin 500 kişinin de Samsun’a yerleşeceğini söyledi.

2_1_(1)-001.jpg

“BÜTÜN BİLGİLER BİZLERDE MEVCUT”

“Binlerce mültecinin Türkiye’ye geleceğini ve bin 500 kişinin de Samsun’a yerleşeceğini söylüyorsunuz. Hatta isimlerinin sizlerde kayıtlı olduğunu söylüyorsunuz. Bu bilgiye güvenebilir miyiz?” diye sorduğumuz yetkili manidar bir açıklama yapıyor:

“İl il, ilçe ilçe, mahalle mahalle, Türkiye genelinde kimin hangi şehre geleceğini, nereye yerleştirileceği ve gelenlerin kimler olacağı bilgisi bizlerde mevcut. Ayarlamalar şu an sınırın diğer tarafında oradaki arkadaşlarımız ve yetkililer tarafından yapılıyor. Örneğin, Samsun’a kaç kişi geleceği ve isimlerinin neler olduğu bizlerde kayıtlı. Daha fazla bilgi veremem” diye konuştu.

Bilindiği gibi Samsun’a yerleştirilen mülteciler Canik başta olmak üzere İlkadım ve Atakum ilçelerinde ikamet ediyor.

(SBK)

Odatv

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com