Türkiye'ye yeşil İsrail'e kırmızı ışık

Türkiye'ye yeşil İsrail'e kırmızı ışık
Yunanistan'da radikal sol koalisyonun lideri Çipras, iktidara gelmeleri halinde Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.
Partisinin hükümet programı çerçevesinde dış politika ile ilgili açıklamalarda bulunan Radikal Sol Koalisyon SYRİZA lideri Aleksis Çipras, "Türk ve Yunan halklarının, Ege'de onlarca yıldan beri süren soğuk savaşa ağır bir bedel ödediğini" ifade ederek, "Türkiye ile yeni bir sayfa açmak için gayret göstereceğiz. İki ülke arasındaki bu rekabet sona ermeli. Ancak barış, karşılıklı adımların atılmasını gerektirir. Bu doğrultuda komşularımıza bundan sonra silah sistemleri satın alınmaması için moratoryum önereceğiz ve onların bu konudaki samimi niyetlerini değerlendireceğiz" dedi.
 
Kıbrıs konusuna değinen Çipras, bu konuda karşılıklı adımlar atılması gerektiğini belirterek, "Gerçek olan şudur ki Ege'nin diğer tarafından karşılık olmazsa çok şey yapamayız" dedi.
 
Meclis Grup Başkanı da İsrail'i eleştirdi
 
Diğer yandan, SYRİZA'nın meclis grup başkanı Thodoris Driças ise iktidara gelmeleri halinde Yunanistan'ın İsrail ile olan savunma işbirliği anlaşmasının feshedileceğini söyledi.
 
SYRİZA'nın hükümet programı çerçevesinde savunma politikasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Driças, İsrail'i "saldırgan bir devlet" olarak nitelendirerek, SYRİZA'nın bu anlaşmaya şiddetle karşı olduğunu kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com