Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike

Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike
Suriye'de Esad yenilirse Türkiye'yi mülteci krizinden çok daha fazlası bekliyor...
Guardian’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Martin Chulov, Suriye'de, bugün geri dönülemeyecek bir noktaya gelen krizden en kötü etkilenecek ülkelerden birinin Türkiye olduğunu düşünüyor...
 
Martin Chulov, Suriye'de rejim güçleri ile muhalifler arasında 18 ay önce başlayan ve iç savaşa dönüşerek, asker-sivil 23 binden fazla kişinin ölümüne neden çatışmaların Ortadoğu'ya ve Türkiye'ye etkisini yazdı.
 
Chulov’un, “Suriye, geri dönüşü olmayan nokta” başlığını taşıyan analizi şöyle:
 
Esad rejimi ve Özgür Suriye Ordusu arasındaki mesele ölüm kalım mücadelesi haline geldi. İç savaş tüm Ortadoğu’yu tehdit ediyor…
 
Muhaliflerin en büyük isteği bölgedeki etkin ülkelerin devreye girmesi.
 
Böyle bir durumda, sorun Suriye sınırları içinde kalmaz ve Ortadoğu’da Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra yaşanacak olan en derin değişimlere neden olur.
 
'MÜLTECİ KRİZİNDEN FAZLASI YAŞANIR'
 
Suriye’deki ayaklanmadan ilham alan Irak’taki İslami gruplar, ülkede varlıklarını yeniden güçlendirir.
 
Şam yönetiminin devrilmesi İran’ın yanı sıra Lübnan’daki Hizbullah için de büyük bir hezimet olur. O zaman, Türkiye gibi güçlü devletler de bu etkiden kaçamaz.
 
Suriyeli Kürtler, idari otoritesinin zayıflamasıyla kendilerine devlet kurma şansı tanındığına karar verirse Türkiye mülteci krizinden çok daha büyüğüyle karşılaşır. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com