Türkiye'yi geleneksel okçuluğun merkezi yapacaklar

Türkiyeyi geleneksel okçuluğun merkezi yapacaklar
Geleneksel okçuluğu sevdirmek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yaklaşık 8 yıl önce kurulan İstanbul Talimhane Grubu, bu süre zarfında yetiştirdiği binlerce okçuyla Türkiye'yi geleneksel okçuluğun merkezi haline getirmeyi amaçlıyor

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Geleneksel okçuluğu sevdirmek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yaklaşık 8 yıl önce kurulan İstanbul Talimhane Grubu, bu süre zarfında yetiştirdiği binlerce okçularla Türkiye'yi geleneksel okçuluğun merkezi haline getirmeyi amaçlıyor.

İstanbul Talimhane Grubu'nun kurucusu ve aynı zamanda başkanlığını yapan Mustafa Adnan Mehel, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Eskişehir'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geleneksel okçuluk sporunun dünyada unutulduğunu ancak son 10 yılda yeniden popüler olduğunu söyledi.

Yaklaşık 8 yıl önce bu konuda adım atarak İstanbul Talimhane Grubu'nu kurduklarını anımsatan Mehel, "Önümüzde engeller vardı. Ustası kalmadığı için bu işin nasıl yapılacağını bilmiyorduk. Uzun süreli bir araştırmanın ardından bunları öğrendik ve uygulamasını yaptık. Yaklaşık 7 yıldır binlerce okçu yetiştirdik" dedi.

Mehel, okçuluk alanında bilimsel çalışmalar da yaptıklarını ifade ederek, "Şu ana kadar 30 dan fazla üniversitede konferans verdik. Haziran ayında da Varşova'da konferans vereceğiz. Bu sadece bir spor değil, bir kültür, bir tarih yok olmuş ve kaybettiğimiz bir miras, biz bunu yeniden kazanmaya ve insanlarımıza öğretmeye uğraşıyoruz" diye konuştu.

 

-"Bu spora sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz"

 

Türkiye'de birçok yerde Uzak Doğu sporlarına ait merkezlerin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız para ödeyerek bu sporları öğreniyor ama biz, bizi var eden bizi tarih sahnesine çıkartan ve silinmez bir şekilde kaydeden bu spora sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. Biz bugün 100'den fazla devlet kurmuşsak bu okçuluk sayesinde oldu. Türkler tarih sahnesinde okçuluklarıyla beraber var oldular. Biz çocuklarımıza bu sporu yaymak, 'bu sporu yapsınlar' diye uğraşıyoruz. Amacımız bu. Yetkililer de bize bu konuda destek verirlerse eskiden olduğu gibi dünya geleneksel okçuluğunun merkezi olan Türkiye'yi yeniden eski günlerine kavuşturma imkanımız olacaktır."

Mehel, okçuluk sporunun insanları rehabilite ettiğini dile getirerek, "Gençliğimiz bilgisayar başında, aynı şekilde yetişkinlerde hareketsiz bir yaşamı benimsiyorlar. Biz herkesi okçuluk sporuna davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com