Türkiye'yi karaladılar!

Türkiye'yi karaladılar!
Suriye Devlet Ajansı SANA'dan şok eden haber!

Suriye Devlet Ajansı SANA'nın 'Türkiye'deki mülteci kamplarından döndüğünü' öne sürdüğü bazı kişiler, "Çadırlarda güvende değildik. Kötü koşullarda kaldık. Aşağılanma ve ilgisizlikten başka bir şey görmedik" dedi.

Suriye'de yaşanan ayaklanma ve ordunun müdahalesiyle Türkiye'ye yaşanan göç dalgasında geri dönüşler devam ediyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı verilerine göre, bugüne kadar 16 bin 400 Suriyeli Türkiye'ye giriş yaptı. Bunların 9 bin 400'ü geri dönerken, yaklaşık 7 bin kişi hala Türkiye'deki kamplarda kalıyor.

Ancak Suriye devlet ajansı SANA'nın ülkeye geri dönenlerle ilgili yaptığı haberde ilginç ifadeler yer aldı. Ajansın “Son iki gün içinde Türkiye'den Cisr Eş Şuğur kentine geri dönen 126 kişi arasında olduğunu” öne sürdüğü kişiler, Türkiye'deki kamplara yönelik sert eleştiriler yöneltti.

"Güvenlik yoktu"

Ajansa konuşan Muhammed El Lubevi, “Türk çadırlarında güvenden yoksunduk. Suriye'de umut veren plan ve adımlarla atılan reform adımlarının müjdesini alır almaz vatanımıza dönme kararı aldık” dedi. El Lubevi'nin eşi, “Terör örgütlerinin gerçekleştirdiği korkunç eylemlerin çocuklarımda yarattığı korku nedeniyle göç ettik. Çadırlarda aşağılanma ve ilgisizlikten başka bir şey görmedik. Vatanımıza özlemle geri döndük” diye konuştu.

"Para teklif edildi"

Ailesiyle birlikte El Habuşiye köyüne dönen İsmail El Abdo, “Hapishaneye benzeyen ve doğal yaşam unsurlarından yoksun kamplarda, kötü sağlık koşullarında kaldık. Dönüşlerimiz bazı şahıslar tarafından engellendi. Tehdit edildik ve asılsız haberlerle kandırıldık. Kampta kalmamız için bize para teklif edildi” dedi. Semir Huraybati ise “Bizi kamplarda tutarak, ülkemize baskı aracı olarak kullandılar. Kamplarda yaşadığı kötü günlerin görüntüsünü unutmaya çalışan eşim vatanına ayak bastığına hâlâ inanamıyor” diye konuştu.

Esad sözünü tutmadı: 16 ölü

Suriye lideri Beşar Esad'ın önceki gün “Askeri operasyonlar bitti” demesine rağmen dün ölüm haberleri gelmeye devam etti. Cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu en az 16 kişinin öldüğü iddia edildi. Öte yandan Suriye televizyonu terör gruplarından ele geçirildiğini öne sürdüğü silahların görüntüsünü yayınladı. (Vatan Dış Haberler)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com