Türkiye'yi şaşırtan teklif İran'dan geldi

Türkiye'yi şaşırtan teklif İran'dan geldi
İran'da temaslarda bulunan Başbakan Recep Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de katıldı.

Erdoğan ile Ahmedinejad arasında planlanan görüşme dün akşam yapılacaktı ancak Ahmedinejad'ın sağlık sorunları gerekçe gösterilerek bugüne ertelendi.

Ertelenme nedeni ile ilgi olarak İran'dan her hangi bir resmi açıklama yapılmazken, Ahmedinejad'ın dün akşam saatlerinde Türkmenistan'dan gelen bir yetkiliyi kabul ettiği İran basınında yer aldı.

"İRAN NÜKLEER TEKNOLOJİSİNİ TÜRKİYE İLE PAYLAŞIRIZ"

Başbakan Erdoğan dün akşam saatlerinde de İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede; Kürecik'teki füze kalkanı sistemi, Suriye ve Irak meseleleri üzerinde duruldu.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte dün düzenlenen ortak basın toplantısında, batının nükleer teknolojiyi kendi tekelinde bulundurmak istediğini ancak İran’ın büyük yatırım yaptığı bu teknolojiyi, Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda Başbakan Erdoğan ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rahimi, İran’ın nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu ifade ederek, "İslam dini gereği, nükleer teknoloji alanında barışçıl amaçlar dışında başka plan ve programımız bulunmamaktadır" ifadesini kullandı. Birleşmiş Milletler’in 5 daimi üyesi artı Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri ile İran arasında yeni tur görüşmelerin Türkiye’de yapılmasına olumlu yaklaştıklarını belirten Rahimi, Türkiye’nin uluslar arası çeşitli alanlardaki İran’ın haklı tutumunu savunduğunu söyledi.

Ortak basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’la Batı arasındaki görüşmelerin İstanbul’da yapılması konusunu değinerek, "Sayın Salihi bu konuda zaten İstanbul’da yapılmasını daha önce de söylemişti. Şimdi karşı tarafta da bu konuda olumlu gelişmeler var. Öyle zannediyorum ki onların açıklamasını da beklemek durumundayız. Biz de bu sürece olumlu katkıda bulunmayı arzu ediyoruz. Çünkü baştan itibaren bu konuyu en yakın takip eden üçüncü ülke konumundayız" dedi. Erdoğan, nükleer enerji konusunda barışçıl amaçlı olduktan sonra kimseye herhangi bir dayatma yapma hakkı bulunmadığını söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com