Türkkan'ın sözleri AKP'lilerin zoruna gitti

Türkkan'ın sözleri AKP'lilerin zoruna gitti
MHP'li Lütfü Türkkan'ın AKP milletvekillerine yönelik sözleri Meclis'i karıştırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'li Lütfü Türkkan'ın AKP'li milletvekillerine yönelik sözleri tartışma yarattı.

Genel Kurul'da, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile bazı kanun ve KHK'lerde değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri sürüyor.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, tasarının 20. maddesine verilen önerge üzerinde yaptığı konuşmada, AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can'ın durumuna üzüldüklerini belirterek, Can'ın kulise çıkan milletvekillerini Genel Kurul'a getirmek için koştuğunu söyledi.

Türkkan, ''Milletvekilleri kulislere toplandıkça biz de bağırıyoruz, ''Koş Ramazan koş, kulise koş. Burada ciddiyetinizi koruyun, ya oturun veya gidin maç seyredin, evinizde yatın'' dedi.

Türkkan'ın AKP sıralarına dönerek, ''Ben sizin yerinizde olsam bu yasanın karşısına dikilirdim. Aslan gibi dikilirim. Biraz namus, biraz onur, biraz haysiyet, biraz şeref varsa... Bu ihanet İçişleri Bakanı'na, Komisyon Başkanı'na yakışmıyor. Biz her ikisini de milli biliriz, bu memleketin bütünlüğüne inandığını biliriz'' demesi üzerine AKP'li milletvekilleri sözlerini geri almasını isteyerek, önce sıra kapaklarına vurarak tepkilerini gösterdi, arkasından kürsüye doğru yürüdüler.

MHP İstanbul milletvekilleri Celal Adan ve Ali Torlak, kürsüye gelerek AKP'li milletvekillerinin Türkkan'a doğru yürümesini engelledi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Genel Kurul'da gerginlik yaşanması üzerine birleşime ara verdi. Tartışma arada da sürdü. Türkkan'a tepkilerini sürdüren AKP'li bazı milletvekilleri, ''Çık git, defol'' diye bağırdı.

Lütfü Türkkan, kendisini Genel Kurul'dan çıkarmak isteyen MHP'li milletvekillerine kızarak yerine oturdu.

Türkkan yeniden kürsüde

Birleşimi açan Başkanvekili Yakut, Türkkan'ı özür dilemek üzere kürsüye davet etti. Kürsüye gelen Türkkan, ''Kimsenin şahsıyla alakalı, hakaret amaçlı bir söylemim olmadı'' demesi üzerine AKP'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Türkkan, ''Ya beni dinleyeceksiniz ya da yüreğiniz yetiyorsa gelip konuşacaksınız'' dedi.

Türkkan, oturduğu yerden kendisine, ''Delikanlıysan, erkeksen, adamsan gel dışarıda söyle'' diye bağıran AKP'li bir milletvekiline, ''Babanı göndereceksin babanı, sen değil'' karşılığını verdi.

Türkkan, Başkanvekili Yakut'a, ''Sayın Başkan ya susturacaksın ya yerime oturacağım. Böyle şey olur mu?'' dedi.

Bazı milletvekillerinin kendisine laf atması üzerine Türkkan, sözlerini tekrar ederek, düzenlemenin, ''MHP'nin onuru, şerefi, haysiyeti kadar önem verdiği bir yasa'' olduğunu söyledi.

Türkan, ''İdamla yargılandım, celsede dik durmuş bir adımım. Bu ne ya'' ifadesini kullandı.

Tartışmanın sürmesi üzerine Yakut, birleşime ikinci kez ara verdi. Tartışma arada da sürdü. AKP'li bazı milletvekilleri, Türkan'a, ''Namussuz sensin, namussuzun en büyüğü sensin. Adam gibi özür dileyeceksin. Terbiyesizlik, şerefsizlik yapma'' diye bağırdı.

Bu sırada AKP'li Kemalettin Aydın ile Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ'ın da birbirine bağırdığı görüldü.

Türkkan'a kınama cezası verildi

Yakut, birleşimi yeniden açtığında, Türkkan'ın davranışının kınama cezasını gerektiren bir fiil olduğunu belirterek, kendisine İçtüzük uyarınca kınama cezası verilmesini teklif etti. Yakut, isterse kendisi veya bir arkadaşının savunma yapma hakkı bulunduğunu belirtti. Kınama verilmesi, AKP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Söz alan AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Eğer birisi size hakaret ederse o insanın kişiliğine bakmak gerekir. Eğer hakaret edenin kişiliğine, şahsiyeti, şerefi konusunda yeterli olmadığını düşünüyorsanız ciddiye almayın. AKP Grubu olarak grubumuza yapılan hakareti AKP'ye verilen oyların sayısı kadar iade ediyorum'' diye konuştu.

Bunun üzerine MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ayağa kalkarak, ''Grubuma karşı söylenen sözleri bize verilen oylar kadar iade ediyorum. Bir yanlışı yanlışla düzeltemezsiniz. Benim grubuma hakaret etmeye kimsenin hakkı yok'' dedi.

Canikli ile Şandır arasında tartışma yaşanması üzerine Başkanvekili Yakut, üçüncü kez birleşime ara verdi. Arada AKP sıralarına gelen Şandır, ''Ben kulaklarımla duydum arkadaşlarınızın söylediğini. Hakaret ettiniz. Galiz küfürler edildi'' ifadesini kullandı(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com