'Türkler Rüya Görüyor'

'Türkler Rüya Görüyor'
'Türkler Ortadoğu'ya ve Afrika'ya ılımlı İslam modeli ihraç etmek istiyor fakat bu olanaksız'

Siyasi araştırma ve analiz kuruluşu Rand Corporation'dan F.Stephen Larrabee "Ortadoğu'da ve Afrika'da Olanaksız Türk Düşü" başlıklı makalesinde(çeviri:Turquie Diplomatique) özetle şu an ayaklanmaların ve gerginliklerin yaşandığı bu bölgelerde Türkiye modelinin yerleştirilmesinin imkansız olduğunu çünkü bölge ülkelerinin bu modeli gerçekleştirmeye yönelik bir gelenekten yoksun bulunduklarını ve bu modelin gerektirdiği önşartların yeşermesinin de kısa sürede mümkün olmayacağını vurguluyor;

'Araplar için Türkiye modeli ilk başta çok cazip gelebilir ama...'

Arapların pek çoğu ,Türkiye'de iktidarda olan AK Parti'nin benimsediği ılımlı İslam modelini Ortadoğu için muhtemel bir örnek olarak dikkatle izliyor.

Türk modeli laikliğe ve demokrasiye yaptığı vurguyla yolsuzluklar, otoriter rejimler ve yetersiz hükümetlerden yana sıkıntı çeken bölge için ilk bakışta çok cazip gelebilir.

Ancak Türkiye'nin tarihi tecrübeleri ve geçirdiği siyasi değişimler onu Arap ülkelerinden ayırıyor. Dolayısıyla Türkiye modeli öyle kolayca aktarılamayabilir.

'Türkiye Ortadoğu'da yaşanan kutuplaşmalar ve kırılmalardan azede'

Türk tarzı İslam Ortadoğu'da başka hiçbir yerde olmadığı kadar ılımlı ve çoğulcu. Türkiye, ta Osmanlı'nın son dönemlerinden beri İslam ile Batılılaşmayı kaynaştırmaya çabalıyor. Bu durum, Türkiye'yi bölgedeki diğer ülkelerden önemli ölçüde ayırıyor ve ülkenin bölgedeki diğer yerlerde siyasi modernleşmeyle beraber yaşanan sert kutuplaşmalar, kırılmalar ve şiddet olaylarından azede olmasını sağlıyor.

'Ortadoğu'da Türkiye'deki gibi Ilımlı İslam'a zemin hazırlayacak bir girişimci sınıf yok ve bu da kısa sürede oluşmaz'

AK Parti'nin ılımlı İslam modelinin yükselişi büyük ölçüde ülke içersindeki belli faktörlere bir tepki olarak gelişti. Özellikle Anadolu'da ekonomik olarak liberal ancak siyaseten mufazakar yeni bir girişimci sınıfın doğmasına yol açan, onlarca yıldır süren demokratikleşme ve sosyo ekonomik dönümüşün birikimli etkisi bu faktörlerin başında geliyor.Bahsi geçen ve Ortadoğu'da başka ülkelerde bulunmayan bu yeni girişimci sınıf, iktidar partisinin seçim desteğinin başlıca dayanaklarından birini oluşturuyor.

'Türkiye modelindeki çok önemli önkoşullar Arap coğrafyasında yok'

Ayrıca Türkiye modeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Kemal Atatürk'ün liderliğine çok şey borçlu. Ancak Atatürk Türkiye'yi dönüştürmeye en temelden başlamadı, zira Batılılaşma ve modernleşme süreci 19. yüzyılın sonlarında Tanzimat döneminde başlamıştı.

Batılılaşma bahsinde Osmanlı ve sonrası arasında bazı açılardan bir devamlılık söz konusu. Her iki batılılaşma süreci de devletin idaresinde ve seçkinci bir özellik barındırıyor. Bu çok önem arz eden ön koşullar Arap Ortadoğu'sunda bulunmuyor.

'Türkiye'de İslam ile batılılaştırmayı başarılı şekilde kaynaştıran geçmişin nimetlerine Araplar sahip değil'

Bölgedeki ülkelerin pek çoğu demokratik siyasi düzenin üzerine tesis edileceği güçlü, bağımsız siyasi kurumların ve geleneklerin yokluğundan muzdarip. Ayrıca canlı bir sivil toplumdan da mahrumlar.

Sonuç olarak, Arap ülkeleri Türkiye'nin ılımlı islam geleneği ve ülkenin islam ile batılılaştırmayı başarılı şekilde kaynaştıran geçmişinin nimetlerine sahip değiller.

Dolayısıyla Orta Doğu ülkelerinin pek çoğunda eski siyasi iktidar yapılarının çöküşü çok ciddi siyasi çalkantılar ve şiddet olaylarını beraberinde getirecek gibi görünüyor.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com