Türkmenistan bağımsızlığının 20.yılını kutluyor

Türkmenistan bağımsızlığının 20.yılını kutluyor
Orta Asya'nın en büyük ülkelerinden Türkmenistan bağımsızlığının 20'inci yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor

Türkmenistan, bağımsızlığının 20'inci yılını açılış törenleri, yöresel gösteriler, birbirinden ünlü sanatçıların konserleriyle Aşkabat'ta kutladı.

Orta Asya'nın en büyük ülkelerinden Türkmenistan bağımsızlığının 20'inci yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor. Bağımsızlık Bayramı kapsamında ülkenin farklı bölgelerinde geniş katılımlı çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Renkli görüntülere sahne olan bağımsızlık günlerinin büyük finalinin yapıldığı 28 Ekim Cuma günü başkent Aşkabat'taki Aşkabat Stadı'nda geniş katılımlı bir tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow'un ev sahipliğinde düzenlenen törenlerde dünyanın farklı ülkelerinden yabancı devlet adamları ağırlandı.

Türkmenistan bağımsızlığının 20'inci yılını kutluyor

Türkmenistan, bağımsızlığının 20'inci yılını açılış törenleri, yöresel gösteriler, birbirinden ünlü sanatçıların konserleriyle Aşkabat'ta kutladı. Bütün ülkede eş zamanlı ışık, lazer ve havai fişek gösterileri izleyenlerin gözlerini kamaştırdı.

Orta Asya'nın en büyük ülkelerinden Türkmenistan bağımsızlığının 20'inci yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor.

Bağımsızlık Bayramı kapsamında ülkenin farklı bölgelerinde geniş katılımlı
çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Renkli görüntülere sahne olan bağımsızlık
günlerinin büyük finalinin yapıldığı 28 Ekim Cuma günü başkent Aşkabat'taki Aşkabat Stadı'nda geniş katılımlı bir tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow'un ev sahipliğinde düzenlenen
törenlerde dünyanın farklı ülkelerinden yabancı devlet adamları ağırlandı.
Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow bağımsızlık günü kutlamaları konuşmasında şunları söyledi: "Büyük geleceğimize ve daha da büyük başarılara doğru güvenle ilerliyoruz! Net hedeflerimiz ve parlak geleceğimiz kalbimizdeki güven duygusunu güçlendiriyor, hayatımıza anlam katıyor. Bu nedenle, büyük bir özveri, gayret ve coşkuyla çalışarak bağımsız ve bağlantısız Türkmenistan'ın saygınlığını daha da artırmamız ve hem halkımızın hem de insanlığın çıkarlarını korumak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekmektedir. Bağımsızlık bizim mutluluk kaynağımızdır ve çalışmak büyük geleceğimizin garantisidir."

Bağımsızlık günleri kapsamında Aşkabat Stadında düzenlenen törenlerde, ülkenin önde gelen sanatçıları ve folklor ekipleri sahne aldı. Ayrıca, başta
başkent Aşkabat olmak üzere, ülkenin dört bir tarafında eş zamanlı lazer
şovları ve havai fişek gösterileri yapıldı.


Berdimuhamedow liderliğinde hızla gelişti

Dünya ve politika haritasında bağımsız bir devlet olarak yer alamaya başlayan Türkmenistan, aradan geçen 20 yılda çevre ülkeleri ve dünya devletleri geliştirdiği siyasi, ticari ve ekonomik ilişkiler ile bölgesinde önemli bir konuma yükselmeyi başardı. Doğalgaz ve petrol gibi zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan Türkmenistan, hızla gelişen ekonomisi uluslararası arenadaki konumunu güçlendirirken, ev sahipliğini yaptığı uluslararası organizasyonlarla da bu konumunu iyice pekiştirdi. Bağımsızlığının ilanında bu yana ekonomide yaşanan iyileşme beraberinde ülke halkının refah düzeyini arttırırken, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow liderliğinde gerçekleştirilen reformlarla özellikle inşaat, sanayileşme, tarım, bilim, teknoloji, eğitim ve sağlık gibi alanlarda köklü değişiklikler yaşandı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com