Türköne yerine Afyoncu atandı

Türköne yerine Afyoncu atandı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine, istifa eden Mümtaz'er Türköne'nin yerine, Erhan Afyoncu'yu atadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine Doç. Dr. Erhan Afyoncuyu atadı. Gül, Aralık 2011'de Zaman yazarı İskender Pala ve yine Gülen cemaatine yakınlığıyla tanınan Alparslan Açıkgenç ile birlikte Mümtaz'er Türköne'yi kurumun yönetimin kurulu üyeliğine atamış ancak Türköne, Cumhuriyet tarihi ile ilgili düzeysiz açıklamalarının tartışmalara neden olmasının ardından istifa etmişti. Türköne'nin istifasını Cumhurbaşkanı Gül'ün istediği iddia edilmişti.

AFYONCU KİMDİR?

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Erhan Afyoncu, Habertürk TV'de Murat Bardakçı ile sunduğu Tarihin Arka Odası programıyla da tanınıyor. Afyoncu'nun muhafazakar bir ideolojik çizgiye sahip olduğu biliniyor. Afyoncu, Bugün gazetesinde köşe yazıları da yazıyor.

ATATÜRK KÜLTÜR DİL VE TARİH KURUMU

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AKDTYK), 1982 Anayasası ile kuruluşu ilan edilen ve 1983 yılında faaliyete başlayan bir kurum. 12 Eylül öncesinde görece özerk yapıda olan ve 12 Eylül paşalarının solcuların elinde olduğunu iddia ederek kapatmayı düşündükleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu gibi kurumlar 1982 Anayasası ile AKDTYK’nın bünyesine dahil edilmişti. Kuruma darbeciler tarafından, 12 Eylül öncesinde MHP, MSP ve Adalet Partisi gibi sağ partileri destekleyen, 12 Eylül darbesine tam destek veren sağcı ideologlar atanmıştı.

TÜRKÖNE NE DEMİŞTİ?

Atatürk'e ağır eleştirileriyle gündeme gelen Mümtazer Türköne, kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını hakaret olarak algılayacağını söylemişti. Türköne, 'Elbette Atatürkçü değilim, çünkü benim aklım fikrim var. 1938, aradan geçen süre, bilim, medeni, dünya, modern dünya bütün bunlara sırtımız dönemeyiz. Atatürk bizim için çok büyük bir değer vatan gibi, bayrak gibi. Ama Atatürkçülük, 27 Mayıs 1960'tan sonra icat edilmiş bir darbe ideolojisidir' şeklinde konuşarak tepki çekmişti.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com