TÜRKSAT 4A'nın uzaya fırlatılması

TÜRKSAT 4Anın uzaya fırlatılması
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yardımcısı Baş:

ANKARA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yardımcısı Yahya Baş, Türkiye'nin yeni uydusu TÜRKSAT 4A'yı uzaya göndermekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Allah'tan temennimiz herhangi bir kazaya uğramadan yerine ulaşması ve yörüngesine yerleşmesidir" dedi.

Bakan Yardımcısı Baş ve beraberindeki bürokratlar, TÜRKSAT 4A uydusunun Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılışını, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde kurulan ekrandan canlı izledi.

Yahya Baş, uydunun başarıyla fırlatılmasının ardından yaptığı konuşmada, uydunun yörüngeye yerleşinceye kadar 9 saati aşan bir süre yolculuk yapacağını hatırlatarak, "Allah'tan temennimiz herhangi bir kazaya uğramadan yerine ulaşmasıdır" dedi.

TÜRKSAT 4A uydusunun yapımına 2011 yılında Japonya'da başlandığını ve kısa bir süre önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Japonya'da teslim alındığını anımsatan Baş, şunları kaydetti:

"Bugün de Kazakistan'daki uzay üssünden uzaya gidişini hep birlikte seyrettik. Daha önce fırlatılan uydularımızın kapasitelerinin ve yavaş yavaş da ömürlerinin sonuna yaklaşmalarından dolayı bu uydularımızı hazırladık ve ilkini bugün uğurladık. İnşallah yılın ikinci yarısında da 4B uydusunu uzaya fırlatacağız. Daha önceki 3A ve 3B uydularının kapasitesi yüzde 92 oranında doluluk arz etmektedir. Oysa uluslararası literatürde bu oran yüzde 75 olduğunda dolu kabul edilir. Bizden frekans talebinde bulunan bir çok taliplimiz var. Onların bu taleplerine cevap veremez durumdaydık. İnşallah bu uydu yörüngesine yerleştikten sonra bu taleplerin hepsini karşılama imkanı bulmuş olacağız.

Ayrıca bu uydularımız sayesinde dünyanın daha geniş coğrafyasına ulaşmış olacağız. Artık Türk televizyonları dünyanın her tarafından izlenebilir hale gelecektir. Çevrede bir çok ülke Türk televizyonlarını ve dizilerini izliyor. Bazı Türki Cumhuriyetlerde 10-12 yaşın altındaki çocukların Türkiye lehçesiyle Türkçe konuşmaya başladığı söyleniyor, bu uydularımız sayesindedir. Böylece Türk kültürünü, Türkiye'yi dünyaya daha çok tanıtma imkanı da bulmuş olacağız."

Bakan Yardımcısı Baş, Türkiye'nin uzayda belli yörüngelerde yer aldığını ifade ederek, "Eğer o yörüngedeki yerinizi dolduramazsanız yarın orayı da elinizden kaybetme durumu olabilir. Bu uydularla o yerlerimizi de elimizde tutma imkanımız olacak. Hatta bundan sonraki süreçte, genel müdürlüğümüz çalışmalarını yürütüyor, inşallah farklı yörüngelerde de yer elde etme çabası içindeyiz" dedi.

Baş, emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com