Türkyılmaz, Alaplı Çayı'nın Tamamının Islah Edilmesini İstedi

Türkyılmaz, Alaplı Çayı'nın Tamamının Islah Edilmesini İstedi
Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, 22 kilometrelik Alaplı Çayı’nın tamamında ıslah çalışmalarının yapılması gerektiğini söyledi

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, 22 kilometrelik Alaplı Çayı’nın tamamında ıslah çalışmalarının yapılması gerektiğini söyledi.
Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Alaplı Çayı’nda parça parça yapılan ıslah çalışmalarının ilçe merkezinde oluşan kirliliği önleyemeyeceğini, kirlilik sorununun tamamen çözülmesi için çayın tamamının ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.
Çay’ın görüntü kirliliğine de neden olduğunu belirten Türkyılmaz, şöyle konuştu: “Alaplı Çayı’nın deniz ile birleştiği noktadan başlayarak yeni yapılan fatih köprüsüne kadar olan bölüm Alaplı ilçesinin en can alıcı ve en göz önünde olan bölümüdür. Bu alanda iki adet köprü mevcuttur. Eski köprünün alt ve üst bölümleri tamamen sürgün, katı atıklar. Çöpler ve kanalizasyon atıkları ile dolmuş vaziyettedir. Bu atıklar yüzünden yaz aylarındaki sıcak havalarda çok pis koku yayarak insanlarımızı rahatsız etmektedir. Yine bu alandaki atıklarda sivrisinek, karasinek gibi insanlarımızı sağlık acısından etkileyen zararlı böceklerde çoğalmaktadır. Bunların yanında bizleri en çok rahatsız eden görüntü kirliliği de hat safhaya ulamıştır. Bu görüntüden dolayı Alaplı bir göçebe şehrini andırmakta ve bu görüntü köyleriyle beraber 45 bin nüfuslu bir ilçeye ve insanlığa yakışmamaktadır. Bu alanın şirin ilçemiz Alaplı’nın en can alıcı en gözde olan alanı olduğu göz önüne alınırsa sanırım bizim hassasiyetimiz daha iyi anlaşılacak ve bizlere hak verilecektir. Bu alandaki kirliliğin önüne geçilmesi ancak ancak Alaplı çayının ıslah edilmemiş bölümleri için ‘Alaplı çayı taşkın önleme’ projesi hazırlanarak bu projenin hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Bu yapılmadığı müddetçe Alaplı çayı önüne kattığı her türlü atığı bu alana getirerek bu alanın kirlenmesine tıkanmasına haliyle çevre kirliliğine neden olmaya devam edecektir. Ayrıca Alaplı çayının ıslahı yapılmadığından dolayı Alaplı çayı kenarındaki tarıma elverişli tarım arazilerde cifçilerimiz tarafından olası bir sel felaketinde zarar göreceği düşüncesiyle kullanılmamakta ve bu araziler boş olarak durmaktadır. Olası bir sel felaketi korkusu olmasa buralardaki tarım arazileri çifcilerimiz tarafından kullanılarak elde ettikleri ürenler vasıtasıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacakları kesindir. Yine Alaplı çayının sağında ve solunda 22 adet su kuyusu bulunmaktadır. Bu su kuyularının çoğu ise keson su kuyusudur. Derinligi 6 metre ile 25 metre arasındadır Alaplı çayının ıslahı ile birlikte bu su kuyuları'da koruma altına alınarak insanlarımızın daha sağlıklı su içmeleri sağlanmış olunacaktır. Alaplı Çayı’nın kalan bölümlerinin ıslahının yapılması için Alaplı çayı taşkın önleme’ projesi hazırlanarak Alaplı çayının ıslahının yapılarak, çarşı merkezinin Alaplı çayının deniz ile birleştiği noktadan en az yeni yapılan fatih köprüsüne kadar olan bölümün yeniden elden geçirilip içinin temizlenmesi tabanının beton dökülerek Eskişehir porsuk çayında yapılan bir proje gibi sandal ve kano ile gezilebilen. İnsanlarımızın rahatça oturabileceği Çimlerin çiçeklerin içinde gezebilecekleri bir alan hale getirilmesi için gereken yardımın ve gereken girişimlerin yapılması gerekir.”
Türkyılmaz, ayrıca Alaplı Çayının, Eskişehir’deki Porsuk Çayı örnek alınarak Alaplı Çayının da aynı proje kapsamında vatandaşların kullanımına sunulması için başta tüm siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin de taşın altına elini sokmaları gerektiğini kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com