Turunçgilde "göçüren" hastalığı uyarısı

Turunçgilde göçüren hastalığı uyarısı
Turunçgilde zarara neden olan ve "göçüren" hastalığı olarak bilinen "tristeza" virüsüne karşı üreticilerin tedbirli olması istendi

ADANA (AA) - ABDULGAFUR KILIÇ - Güney Amerika, İspanya ve İsrail gibi ülkelerde geçmiş yıllarda görülen, turunçgilde zarara neden olan ve "göçüren" hastalığı olarak bilinen "tristeza" virüsüne karşı üreticilerin tedbirli olması istendi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Kamberoğlu, AA muhabirine, göçüren hastalığının Türkiye'de henüz görülmediğini ancak potansiyel tehlike olduğunu vurguladı.

Virüsün kaynağı ve hastalığa uygun konukçu bitki olan turunçgilin Türkiye'de yaygın yetiştirildiğini anımsatan Kamberoğlu, şunları kaydetti:

"Hatalığı taşıyan vektör olan yaprak biti (Toxoptera citricidus), ülkemizde yok. Hastalığın potansiyel tehlike olduğunu biliyoruz. Bu virüs, dünya turunçgil yetiştiriciliğinde ekonomik olarak önemli kayıplara sebep olmuş çok tehlikeli bir virüs. Hastalık, aşılı turunç anacı üzerinde etki gösteriyor ve ağaca zarar veriyor. Akdeniz Bölgesi'ndeki turunçgil varlığının yüzde 95'ten fazlası aşılı. Bu da Türkiye'nin turunçgil varlığının yüzde 90'ını oluşturuyor. Hastalığın ülkemizde yayılması, turunçgil varlığının yok olacağı anlamına gelir."

Güney Amerika, İspanya ve İsrail'de önceki yıllarda virüs görüldüğünü, çok sayıda ağacın yok olduğunu belirten Kamberoğlu, hastalık bulaştığında kısa sürede ağacı kuruttuğuna dikkati çekti.

Kamberoğlu, "Tristeza virüsüne dayanıklı turunçgil çeşidi arayışı içerisindeyiz. Bununla ilgili projeler var. Pozitif sonuç elde edildiğinde ticari olarak çiftçilerin kullanımına sunulacak'' diye konuştu.

- "Aşı gözüyle de bulaşabilir"

Virüse karşı etkili ilaç ya da kimyasal bulunmadığını anlatan Kamberoğlu, ''Bu virüs, yaprak biti yoluyla taşınabildiği gibi aşı gözüyle de bulaşabilir. Üretici, hastalık bulaşmış ağaçtan aşı gözü almamalı. Turunçgil bahçesi kuracak üretici, sertifikalı fidan kullanmalı" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com