Turunçlar dallarında çürümüyor, öğrencilere burs oluyor

Turunçlar dallarında çürümüyor, öğrencilere burs oluyor
Nazilli Türk Anneler Derneği üyeleri, ilçe sokaklarındaki ağaçlarından topladıkları turunçları reçel yapıp satarak, elde edilen gelirle üniversite öğrencilerine burs veriyor- Dernek başkanı Küçükebeoğlu: "Nazilli sokaklarında ağaçlardaki turunçları nasıl

BAHATTİN ALBAYRAK - Aydın'ın Nazilli ilçesinde cadde ve sokaklarda yer alan ağaçlardaki turunçlar, üniversite öğrencilerine burs oluyor.

Nazilli Türk Anneler Derneği üyeleri, ilçede cadde ve sokaklarda bol miktarda yer alan turunç ağaçlarındaki ürünlerin gelire dönüştürülmesi amacıyla çalışma başlattı. Gönüllü dernek üyeleri toplayarak reçele dönüştürdükleri turunçların ekonomiye katılmasını sağladı.

Nazilli Türk Anneler Derneği Başkanı Feriha Küçükebeoğlu, AA muhabirine, ilçenin turunç diyarı olduğunu, her sokak ve caddede turunç ağaçlarının bulunduğunu belirtti. Ağaçlardaki ürünlerin kimse tarafından toplanmadığını ve çürüyüp gittiğini belirten Küçükebeoğlu, bunu bir ekonomik kayıp olarak algıladıklarını ve dernek üyeleriyle bir araya gelerek çözüm aradıklarını söyledi.

Ortak aldıkları kararla dernek üyelerinin gönüllü olarak sokaklardaki ağaçlardan turunçları topladığını, daha sonra bunlardan reçel elde ettiğini ifade eden Feriha Küçükebeoğlu, "Yönetim kurulunda görev alan arkadaşlarımız ve üyelerimiz, topladığımız turunçları işleyerek reçele dönüştürüyor. Bu üründen elde ettiğimiz geliri faydalı bir alanda kullanmayı planladık ve üniversite öğrencilerine burs vermeyi kararlaştırdık. Turunç reçelinden elde ettiğimiz gelirle yılda 60 üniversite öğrencisine burs imkanı oluşturduk" dedi.

Burs almak için çok sayıda üniversite öğrencisinin kendilerine başvuruda bulunduğunu, imkanları ölçüsünde bunu karşılamaya çalıştıklarını ama başvuruların hepsine cevap veremediklerini ifade eden Küçükebeoğlu, tek gelirleri olan turunç reçellerinin pazarlanması konusunda destek istedi.

"Tamamen doğal olarak hazırladığımız bu turunç reçellerimizi pazarlamakta sıkıntılarımız oluyor. Elden satmaya çalışıyoruz" diyen Küçükebeoğlu, pazarlama sorununu aştıkları taktirde burs verdikleri öğrenci sayısının 200'e ulaşacağını hatta geçeceğini düşündüklerini kaydetti.

Turunçların çöpe gitmesini engelledikleri ve eğitim gören gençlere desteğe dönüştürdükleri için çok mutlu olduklarını belirten Küçükebeoğlu, bu konuda kendilerine destek sağlayan belediye başkanına ve kaymakama teşekkür etti.

Aydın-Nazilli karayolu üzerindeki hangarların restorasyonunun kaymakamlık ve belediye tarafından sürdürüldüğünü, tamamlandığında bölge ürünlerinin pazarlanacağı bir alan oluşturulacağını hatırlatan Küçükebeoğlu, "Dernek olarak biz de bir yer talep ettik. Burada reçellerimizi satacağımız bir stant kurabilirsek gelirimizi yükseltiriz ve burs vereceğimiz öğrenci sayısını da arttırırız" diye konuştu.

Muhabir: Bahattin ALBAYRAK
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com