TÜSİAD Yönetim Kurulu ABD ziyaretini tamamladı

TÜSİAD Yönetim Kurulu ABD ziyaretini tamamladı
Ziyaret kapsamında AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakerelerinde, Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir şekilde yer almasına yönelik hususlar öncelikli olarak ele alındı

İSTANBUL (AA) - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, Washington ziyaretini tamamladı. Temaslar çerçevesinde iki ülke arasındaki stratejik işbirliği bağlamında ABD yönetimi, kongre, düşünce kuruluşları ve iş dünyası örgütleri ile temaslar gerçekleştirildi.

TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz başkanlığındaki heyet, 28 – 30 Nisan tarihlerinde ABD'nin başkenti Washington'da çeşitli temaslarda bulundu. Türkiye ile ABD arasındaki stratejik işbirliği kapsamında yönetim, kongre, düşünce kuruluşları ve iş dünyası örgütleri nezdinde temaslar gerçekleştirildi. Temasların genelinde AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakerelerinde, Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir şekilde yer almasına yönelik hususlar öncelikli olarak değerlendirildi.

Muharrem Yılmaz, Ziyaretin ilk günü, Brookings Enstitüsü'nde "Bir enerji merkezi olarak Türkiye" konusunun ele alındığı konferansta açılış konuşmasını yaptı. TÜSİAD heyeti onuruna verilen yemekli toplantıda İran konusu ele alındı. Aynı gün Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Başkanı Dr. Adam Posen ile görüşen heyet, Dünya Bankası Grubu-IMF Türk Çalışanları Derneği (WITSA) ile bir araya geldi. Heyet göreve yeni atanan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'a nezaket ziyareti de gerçekleştirdi. 

TÜSİAD heyeti 29 Nisan Salı günü ABD Temsilciler Meclisi ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi nezdinde temaslarda bulundu. Heyet, ABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı ve Başmüzakerecisi Dan Mullaney, Temsilciler Meclisi Üyesi ve Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanları Steven Cohen ve Virginia Foxx ile bir araya geldi. Aynı gün BUSINESSEUROPE Başkanı Emma Marcegaglia ile de görüşüldü.

TÜSİAD heyeti, 30 Nisan tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevre'den Sorumlu Müsteşar Catherine Novelli ile bir araya geldi. Heyet ayrıca Merkez Bankası Eski Başkanı Ben Bernanke ile görüşerek, dünya ekonomisindeki toparlanma başta olmak üzere çeşitli güncel iktisadi konuları ele aldı.

Ziyaretin son gününde, ABD iş dünyasının önde gelen kuruluşlarından Business Roundtable yetkilileriyle görüşen TÜSİAD heyeti, Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations) tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. TÜSİAD Heyeti Washington Post köşe yazarı David Ignatius ile de Ortadoğu bölgesindeki siyasi gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Heyetin ziyaretleri sonunda düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muharrem Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin taziye mesajına değindi. Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın söz konusu açıklamasını, "Sayın Başbakan'ın açıklaması çok önemli bir gelişme ve bence meseleye insani boyutu temelinde bir yaklaşım gösterildi. Bu çok önemli bir temel. Bu temel üzerinden doğru aklın üretilmesi lazım" şeklinde değerlendirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com