TÜSİAD'dan "26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü" açıklaması:

TÜSİADdan 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü açıklaması:
"Ülkemizde yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabetçiliğin artması için güçlü bir fikri ve sınai mülkiyet hakları sisteminin oluşturulmasını temel önceliklerimiz arasına alarak bu alandaki faaliyetlerimize devam edeceğimizi bir kez daha belirtir, Düny

İSTANBUL (AA) - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabetçiliğin artması için güçlü bir fikri ve sınai mülkiyet hakları sisteminin oluşturulmasını temel öncelikleri arasına alarak, derneğin bu alandaki faaliyetlerine devam edeceğini belirtti.

TÜSİAD'dan, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, küresel rekabet yarışının temel belirleyicisinin, bilgiyi üretme, iletme ve etkili kullanma yeteneğiyle nitelendirilebilecek bilgi toplumu yönelimi olduğu vurgulandı.

Bilgi toplumu yöneliminin ise yüksek teknolojili, katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünlerin üretiminin temel taşıyıcısı olduğu ifade edilen açıklamada, bu bağlamda buluşlarını fikri ve sınai mülkiyet haklarıyla koruyan, bu hakları şirketlerine kar sağlayan birer ticari varlık olarak değerlendiren ve şirket stratejilerine dahil ederek başarıyla yöneten şirketlerin, rekabet güçlerini artırdığı ve başarılı iş sonuçlarını perçinlediği dile getirildi.

 

- "Son 15 yılda Ar-Ge harcamalarının yıllık yüzde 10’un üzerinde artması memnuniyet verici"

 

Açıklamada, "Türkiye’de son 15 yılda Ar-Ge harcamalarının yıllık yüzde 10’un üzerinde artması memnuniyet verici olmakla birlikte, gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetleri bir yenilikle sonuçlanmadığı ve bu yenilik fikri ve sınai mülkiyet hakları ile koruma altına alınmadığı takdirde, yenilikçi düşünceyi ve hedeflenen katma değerli üretimi sağlamak mümkün gözükmemektedir" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin, 2013 - 2014 Rekabetçilik Raporu’na göre 148 ülke arasında 74. sırada yer aldığı hatırlatılan açıklamada, patent haklarının korunmasına ilişkin gerekli mevzuatın ivedilikle hazırlanması ile fikri ve sınai mülkiyet hakları sistemini daha güçlü bir yapıya kavuşturacak düzenlemelerin yapılmasının, ülkeyi rekabetçilik sıralamasında daha yukarılara taşıyacak adımlardan birkaçı olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

"Bunların yanı sıra, fikri ve sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine yönelik son dönemde getirilen teşviklerin doğru mekanizmalarla hayata geçirilmesi durumunda şirketlerimiz önemli bir rekabet avantajı elde edecek, bu uygulama diğer ülkelere de örnek teşkil edecektir. 

TÜSİAD olarak, ülkemizde yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabetçiliğin artması için güçlü bir fikri ve sınai mülkiyet hakları sisteminin oluşturulmasını temel önceliklerimiz arasına alarak bu alandaki faaliyetlerimize devam edeceğimizi bir kez daha belirtir, Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü'nü kutlarız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com