TÜSİAD'dan Merkez Bankası açıklaması

TÜSİAD'dan Merkez Bankası açıklaması
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, "Merkez Bankası piyasanın dengeye getirilmesi açısından önemli bir adımı atmıştır" dedi.

Muharrem Yılmaz, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve TÜSİAD Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu'nun (REF) 2009 yılından bu yana yayınladığı "Türkiye'nin Küresel Rekabet Düzeyi Raporu"nun 2013-2014 yılı lansman toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "Faiz kararının düzeyi, şekli, zamanlaması, bu konudaki tercihler bizim alanımız değil. Bunlar merkez bankacılığı içinde alınmış en doğru kararlar olarak algılanmalıdır. Bu alanı izlemeye sorgulamaya devam edeceğiz. Merkez Bankası kararlarının makro ekonomik istikrarın korunması açısından önemli bir dönüm noktası olarak gerçekleşeceğini umut ediyoruz ve bunu böyle görmek istiyoruz" dedi.

TÜSİAD olarak siyasetin kurumsallaşması açısından, hukuk devleti, güçler ayrımı, şeffaflık gibi temel demokratik kavramlar konusunda görüşlerini ve önerilerini paylaşmaya devam edeceklerinin altını çizen Yılmaz, toplumun her kesiminden yükselen çoğulcu ve katılımcı demokrasi talepleri karşısında, özgürlük alanlarının genişletilmesi, adalete güvenin tesis edilmesi açısından AB normlarında siyasi reformlara yeniden hız kazandırılmasının gerekliliğine dikkati çekti.
      
Yılmaz, "AB tam üyelik sürecine, müzakere sürecine, AB yönelimimize hız kazandırmalıyız" görüşünü paylaşarak, bu konudaki kararlılığın tekrar yüksek ifadeyle belirtilmesi gerektiğini vurguladı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com