TÜSİAD’dan ODTÜ açıklaması

TÜSİAD’dan ODTÜ açıklaması
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ODTÜ’de yaşanan olaylarla ilgili olarak “Üniversiteler ifade özgürlüğünün temelidir” açıklaması yaptı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, isim vermeden ODTÜ'deki olayları değerlendirdi.
 
Boyner, ''Üniversiteler özgür düşüncenin, ifade özgürlüğünün, bilime ve rasyonel gerçekler temelinde toplumsal gelişmenin, bilgi toplumunun temelidir. Üniversitelerin bu dinamiklerine bağımsız şekilde devam edebilmeleri katılımcı, çoğulcu demokratik sistemin de garantisidir'' dedi.
 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği(KEYİAD) ile Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği ''Ekonomide Keşan-İpsala-Enez-Saroz Körfezi Bölgesi'nin İstanbul Buluşması'' başlıklı toplantıda konuştu.
 
Boyner, üniversitelerin özgür düşüncenin, ifade özgürlüğünün, bilime ve rasyonel gerçekler temelinde toplumsal gelişmenin, bilgi toplumunun temeli olduğunu belirterek, ''Üniversitelerin bu dinamiklerine bağımsız şekilde devam edebilmeleri katılımcı, çoğulcu demokratik sistemin de garantisidir. O nedenle bağımsız, gönüllü ve üretken iş örgütlerinin üniversitelerle işbirliğini önemsiyorum, daha etkin çalışmalar gerçekleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.
 
''KUTUPLAŞMIŞ BİR ORTAMDA YAŞIYORUZ''
 
“Türkiye için büyümeyi katma değeri yükselterek gerçekleştirmek zorundayız” diyen Boyner, şöyle devam etti:
 
“Krizde avantajlı konum elde eden ülkelerin daha iyi katma değer üreten imalat sanayileri var. Bu da Türkiye'nin daha fazla Ar-Ge, teknoloji ve inovasyona odaklanması gereğini ortaya koyuyor. Bu da özel sektör ile kamunun sanayi stratejisini ve alt yapı yatırımlarını programlayarak yapmasından geçiyor. Bizim gittikçe büyüyen iş gücü nüfusumuz var. Türkiye 2041'den sonra bu fırsat penceresini kaybedecek. 65 milyon çalışma çağında nüfusumuz olacak. Bizim gerçekten Türkiye'de iş gücünü yapısal anlamda reforme etmek, iyi bir eğitim sağlamak ve vasıf uyumsuzluğunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Biz eğer eğitimde kaliteye yatırım yapmazsak bu iş gücüne iş olanakları sağlamaktan çok geride kalacağız. Tüm bunları yapmak için gerçek anlamda iç barış ve toplumsal birliktelik gerekiyor. Bugün orada olduğumuzu söyleyemeyiz. Son derece kutuplaşmış bir ortamda yaşıyoruz.''
 
“HAKKIMDA SÖYLENENLERİ YÜZÜME SÖYLEMEK CESARET İSTER”
 
Görevini 17 Ocak’ta SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’a bırakmaya hazırlanan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, 3 yıllık başkanlığı boyunca çeşitli kesimlerden kendisine yönelik yapılan “hakaretlere” de SKYTURK360’ta yayınlanan CEO CLUB programında sert yanıt verdi.
 
Boyner, “Bana ve kadınlara yönelik rahatsız eden dili genel olarak siyasetçiler kullandı. Malesef böyle bir alışkanlık var. Tabi bu dil çok rahatsız edici. Ben bunu kişisel almamaya çalıştım ama benim kişiliğimde Türkiye’deki kadınların nasıl bir eşitsizlik ve ayrımcılıkla da karşı karşıya olduğunu daha net gördüm. Bana yapılan bir takım haksızlıkların aslında tüm kadınlara yapıldığını düşündüm. Ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşündüm. Bu sadece kadınların değil erkeklerin de kadınların yanında mücadele vermesi gereken bir konu” dedi.
 
Boyner’in açıklamaları şöyle:
 
“Zannediyorum zaman zaman meydanlara ve tribünlere oynamak gibi bir içgüdü oluyor. Bu tip davranışlarla karşı karşıya geldiğim insanlarla daha sonra kapalı kapılar arkasında biraraya gelmedim. Ama zannediyorum birebir görüşme olduğunda aynı davranış biçiminde bulunmaları bayağı bir cesaret ister. Bunu ortalık yerde yapmak onlara çok daha kolay geliyor.”
 
“Türkiye henüz açık bir toplum olmayı başaramadı. Eleştirileri neredeyse kişisel alıyoruz. Bazı şeyleri herkesin önünde konuşmamayı daha doğru bulan bir yapımız var. Aslında sivil toplum böyle bir şey değil. Zaman zaman fikir beyan etmek yanlış anlaşılıyor. Bir dernek olarak siyasi pozisyon aldığımız düşünülüyor. ‘Şunu dediler çünkü arkasında böyle bir şey var’ diye düşünülüyor. Bunu ben anlaşılır buluyorum. Çünkü henüz açık toplum anlayışına geçemedik. Ne kadar şeffaf olabilirsek, Türkiye o kadar ilerleyecektir. Kapalı kapılar ardında sorun çözmeye çalışarak doğru bir yere gitmiyoruz.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com