"TUSKON, öncü konumundadır"

"TUSKON, öncü konumundadır"
Afyonkarahisar Hür Sanayici ve İş Adamları Derneği (HÜRSİAD) tarafından TUSKON Dünya Ticaret Zirvesi'nin tanıtımı yapıldı.

Haziran ayında İstanbul'da gerçekleşecek olan TUSKON Dünya Ticaret Zirvesi'nin tanıtımı HÜRSİAD Başkanı Ramazan Özçelik tarafından ATSO Meclis toplantı salonunda yapıldı. ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, HÜRSİAD ve ATSO üyelerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, TUSKON'un önemli bir zirveyi gerçekleştirdiğini belirterek, toplantıya katılan iş adamlarına Afyonkarahisar'daki işletmelerin dış ülkelere yaptığı ihracatla ilgili bilgiler verdi. Serteser, 'Afyonkarahisar sınırları içerisinde bulunan işletmelerimizin dış ülkelere yapmış oldukları ihracat toplamı 2007 yılında 258 milyon dolar iken, ihracatımız yüzde 13 artışla 2008 yılı sonunda 291.5 milyon dolara yükselmiştir. Direk ihracatımız yüzde 15 artışla 204 milyon dolardan 235 milyon dolara, ihracat kayıtlı satışlarımız ise 54 milyon dolardan 56 milyon dolara yükselmiştir. 2008 yılında toplam 95 farklı ülkeye 53 farklı ürünün ihracatı gerçekleşmiştir' dedi.
ATSO Başkanı Serteser'in konuşmasının ardından TUSKON Dünya Ticaret Zirvesi hakkında bilgiler veren HÜRSİAD Başkanı Ramazan Özçelik, TUSKON'un ihracata dayalı büyümede öncü olduğunu belirtti. Özçelik, 'Bir yılı aşkın süredir dünya bir ekonomik kriz ortamına girmiş bulunuyor. Dünya borsalarında bir toparlanmadan söz ediliyor. Bir iyileşme en azından kötüye gidiş durağanlaştı. Ülkemize baktığınız zaman zaten bu kriz bize ait bir kriz değildi. Bize bakan yönüyle sadece dış ticaretteki daralma esas etkili faktördü. Ama ne yazık ki içeride bir panik ortamı oluşturuldu, tüketimler ve yatırımlar ertelendi ve bundan dolayı içeride de bir kriz oluştu. Ancak ülkemizdeki son verilere baktığımız zaman bizde iyileşmenin olduğunu somut olarak görebiliyorum. Son pakette açıklanan ÖTV indirimi ile otomotiv sektöründe stokların tükendiğini görüyoruz. En son KDV'deki yüzde 8 indirim ile bilgisayar ve mobilya sektöründe iyileşme oldu. Demek ki yapılan tedbirler sonuç vermeye başladı. Biraz da mevsimsel nedenler var. Kış sezonu girdiği için bazı sektörler zaten beklemeye geçiyor. Bahar mevsimi ile inşallah bir bahar yaşayacağımızı ümit ediyorum. İşsizlik en büyük sıkıntı olarak gösteriliyor. Bu sıkıntı zaten bizde vardı. Bu krizin sorunu değil. Kriz öncesi de 8 ile 9 civarı bir işsizlik vardı. Şimdi yüzde 15 olmuş. Geçen sene 22 milyon iş gücü varken bu sene 23 milyonu geçmiş. Yani 1 milyon geçkin insan çalışma gücüne katılmış. Bu da yüzde 57'ye tekabül eder. Yüzde 9'un üzerine de yüzde 5 koydunuz zaman yüzde 14 eder. Yani bu bizim bu krizle olan bir sorunumuz değil. Eskiden beri ve bundan sonra mücadele etmemiz gereken bir sorundur' diye konuştu.
Özçelik'in konuşmasının ardından TUSKON ile ilgili sinevizyon eşliğinde sunum yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com