TUSKON'dan 'ananas' yanıtı

TUSKON'dan 'ananas' yanıtı
Erdoğan'ın diline doladığı 'ananas' olayına TUSKON "iddia sahiplerine iade ediyoruz" diyerek cevap verdi

Fethullah Gülen'in telefon kayıtlarında bazı işadamlarına Uganda'dan ananas hediye edildiğinin anlatılmasının ardından gündem muz cumhuriyeti ve ananas cumhuriyeti esprileriyle çalkalanıyor. Son olarak Başbakan Erdoğan'ın da kürsülerde ananas'a ithafta bulunması üzerine cemaatin yurtdışı iş bağlantılarının yapıldığı TUSKON'dan açıklama geldi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'ndan (TUSKON) yapılan açıklamada; "Hediyeleşmek Anadolu insanının gelenek, göreneği ve karakteristik özelliğidir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz" denildi.

Kuruluş amaçlarından en önemlisinin girişimcilerin farklı ve yeni dış pazarlara açılmalarını destekleyerek Türk iş dünyasına hizmet etmek olduğu ifade edilen açıklamada, "Sadece TUSKON üyeleri değil Türk müteşebbislerinin tamamına Afrika gibi potansiyel pazarlara açılmalarında yardımcı olmamızı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimizin bugüne kadar bize tavsiye ettikleri kamuoyunca bilinen bir gerçektir" ifadelerine yer verildi.

"İDDİA SAHİPLERİNE İADE EDİYORUZ"

Uganda'nın İstanbul Fahri Konsolosu da olan Genel Sekreter Dr. Mustafa Günay'ın, TUSKON üyesi olan veya olmayan Türk işadamlarının Uganda'da ticaret ve yatırım yapmaları için yürüttüğü faaliyetlerin görevlerinin gereği olduğu belirtilen açıklama, şunlar kaydedildi:
      
"Uganda'da ihale edilecek petrol rafinerisi işini Türk şirketlerinin alması için yaptığı çalışmanın takdir edileceği yerde, başka mecralara çekilerek eleştirilmesinden esef duyuyoruz. Hediyeleşmek Anadolu insanının gelenek, göreneği ve karakteristik özelliğidir. Bu çerçevede, Uganda'da yetişen lezzetli ve dünyaca meşhur ananas meyvesi zaman zaman iş dünyası, protokol ve medya mensuplarına hediye edilmiştir. Muhatapları da mektup yazma inceliği göstererek teşekkür etmişlerdir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz."  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com