Tutuklanmaya Giden Süreçte 2 İddia!

Tutuklanmaya Giden Süreçte 2 İddia!
Avcı'yı cezaevine götüren süreç için iki ayrı iddia dillendiriliyor..

1 Kitabı yazdığı için operasyon yapıldı

Hanefi Avcı’nın Devrimci Karargah’tan gözaltına alınması olayı, iki farklı görüşü gündeme getirdi. İlk görüşe göre Avcı, “Haliç’te Yaşayan Simonlar “ adlı kitabı yazdığı için cezalandırıldı. İkinci görüşe göre ise, operasyonun geldiğini gördüğü için bu kitabı yazarak emniyetteki bir gruba savaş açtı. Avcı, kitabını 20 Ağustos’ta piyasa çıkardı ve büyük ilgi gördü. Bu kitap nedeniyle başına bir şey gelebileceğini söyleyen Avcı, “Yaşarken cehennemi yaşatabilirler” dedi. Cemaatin devlet içindeki etkinliğini anlattığı için başına ağır şeyler gelebileceğini sık sık tekrarladı. Bu yaklaşım, bazı yazarlarca da kabul edildi. Bu görüşü savunanlar gözaltı sonrasında, “Bu yöndeki görüşlerimizde yanılmadık, operasyon onu bitirmek için başlatıldı” demeye başladı.

2 Operasyonu bildiği için kitabı yazdı

Bu görüşe göre Avcı, ‘özel hatla konuştuğu kişi deşifre olduğu’ için kitabı hızla piyasaya sürdü. Yani polisin kendisine dönük operasyonu gölgelemek için ilk hamleyi kitapla yaptı. Zaman Gazetesi Yazarı Hüseyin Gülerce de benzer bir görüşü dile getirdi. Gülerce, “Devrimci Karargah Örgütü’nün içindeki bir isimle telefon görüşmesi yapmış olduğundan haberdar olması ve başına gelecekleri önleme adına böyle bir kitap yazması, bunlar başına geldiğinde “Gördünüz mü bir kitap yazdım bunlar başıma geldi” demeyi de düşünmüş olabilir” dedi. Kavgadaki ilk yumruk mu? Şamil Tayyar ise ‘Çelik Çekirdek’ adlı son kitabında Avcı’nın eleştirdiği Savcı Mehmet Berk’i konuşturdu. Emin Aslan’ın soruşturmasıyla ilgili suçlanan Savcı Berk: “Kendisini bir kavganın içinde bulacaksa ilk yumruğu atmak istemiş olabilir. Malum kavgalarda ilk yumruğu serseriler atar. Hakkımdaki iddiaları ispat ederse mesleği bırakacağım, istifa edeceğim. Aksi halde kendisi aynı hassasiyeti göstersin.”

536 BİN SATTI

Avcı’nın “Haliçte Yaşayan Simonlar: Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabı, 20 Ağustos Cuma günü piyasaya çıktı. 25 TL’den satılan kitabın baskısı Avcı’nın gözaltına aldındığı 28 Eylül tarihine kadar 536 bine ulaştı. Avcı’nın kitap satışından eline geçecek olan rakamın şimdiden 2 milyon TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor.

‘30 Eylül’de her şeyi açıklayacağım’ demişti

Kitabın yayınlanmasından sonra kendi isteğiyle merkeze alınan Hanefi Avcı, hem kitabındaki iddialar hem de Devrimci Karargah’la bağlantısı olduğu yönündeki iddialarla ilgili 25 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Tüm bildiklerimi, gerçekleri, her şeyi 30 Eylül’de basın açıklamasıyla anlatacağım” demişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com