Tutuklu albaydan ağır sözler

Tutuklu albaydan ağır sözler
Balyoz davasının bugünkü duruşmasında, Poyrazköy davasından da yargılanan tutuklu sanık Albay Ali Türkşen, "Erk değişir, bu yeni yapılan binalarda siz yargılanırsınız. Kıdemlı sanık olarak size tavsiyem, kendinizi 'Biz ne yaptığımızı bilmiyorduk' diye sav
Balyoz davasının bugünkü duruşmasında, Poyrazköy davasından da yargılanan tutuklu sanık Albay Ali Türkşen, "Erk değişir, bu yeni yapılan binalarda siz yargılanırsınız. Kıdemlı sanık olarak size tavsiyem, kendinizi 'Biz ne yaptığımızı bilmiyorduk' diye savunmanız. İnşallah sizi de sizin gibi yargıçlar yargılar, sizin karşınıza da sizin gibi adil yargılayan yargıçlar çıkar" dedi. 
 
Türkşen'in bu sözlerine Başkan Ömer Diken, "Kimse mahkemeyi yargılanmakla tehdit edemez. Korksak bu kürsüde olmazdık" diyerek tepki gösterdi. 
 
102'NCİ DURUŞMA GÖRÜLDÜ
 
"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 250'si tutuklu 365 sanıklı davanın 102. duruşmasında esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapması için Poyrazköy davasından da yargılanan tutuklu sanık Albay Ali Türkşen söz aldı. 
 
TÜRKŞEN'DEN AĞIR SÖZLER
 
Yargılama sürecini tahterevalliye benzeten Türkşen, “Tahterevallinin bir tarafına ne koyarsanız, karşısına da onu koyarsınız. Tahterevallinin bir tarafına burada, kin, nefret, gözyaşı koyarsanız, diğer tarafında Güneydoğu'da şehit cenazelerine denk gelir. Hapishanelere milletvekilleri Engin Alan’ı, Mehmet Haberal’ı, Mustafa Balbay’ı koyarsanız, öbür tarafında da bazı milletvekilleri omuzlarında tüfekli birileriyle kucaklaşır" diye konuştu.
 
"ÜST SINIRDAN CEZAMI VERİN. SİZE BU YAKIŞIR"
 
“Bu süreçte kafamda bir şimşek çaktı ve adil yargılamanın ne olduğunu anladım, rahatladım" diyen Sanık Türkşen “Sizden beraat talep etmiyorum, sizden tahliye talep etmiyorum. Bu adil yargılamanızla en üst sınırdan cezamı verin. Size bu yakışır. Yatarı nedir bunun? Yatarım. Ben bu 365 kişi ile yargılanmaktan onur duyuyorum" ifadesini kullandı. 
 
"İNŞALLAH SİZİ DE SİZİN GİBİ YARGIÇLAR YARGILAR"
 
Türkşen sözlerine şöyle devam etti: “Erk değişir, bu yeni yapılan binalarda siz yargılanırsınız. Kıdemlı sanık olarak size tavsiyem, kendinizi ‘Biz ne yaptığımızı bilmiyorduk’ diye savunmanız. İnşallah sizi de sizin gibi yargıçlar yargılar,sizin karşınıza da sizin gibi adil yargılayan yargıçlar çıkar" 
 
"KORKSAK BU KÜRSÜDE OLMAZDIK"
 
Türkşen’in bu sözleri üzerine sanıklar ve izleyiciler arasından “Amin" sesleri yükseldi. Başkan Ömer Diken ise Türkşen'in bu sözleri üzerine, “Kimse mahkemeyi yargılanmakla tehdit edemez. Korksak bu kürsüde olmazdık. Biz, iddia makamının önümüze koyduğu delillere göre yargılama yapıyoruz. Delillerle ilgili nihai kararı vermedik. Hakim vicdanıyla karar verir. Eğer vicdanını da sorgulayacak varsa, hakim onun da cevabını verir. HSYK görevden alana kadar buradayız. Yetki bizde, görev bizde" ifadelerini kullandı. 
 
"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"
 
Birçok terör örgütü davasına baktığını anlatan Ömer Diken “Bu sözlerinizle onlarla aynı mantıkla konuşuyorsunuz. Onlar da devrim yaptıklarında bizi yargılayacaklarını söylüyorlar" dedi. Diken’in bu sözleri salondan tepki ile karşılandı. Başkan Ömer Diken, Ali Türkşen’e mahkemeyi tehdit eten sözlerinden dolayı suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 
 
Dava dosyasındaki 11 ve 17 No'lu CD'lerin üzerindeki el yazılarının sahibi olduğu iddia edilen emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri de savunmasında, 2003'teki plan seminerinin ardından Albay rütbesiden Tuğgeneralliğe terfi edildiğini belirterek “Darbeyi önlediği iddia edilen Aytaç Yalman ve Hilmi Özkök suç oluşumuna girmediğimi görmüştür" dedi. 11 ve 17 No'lu CD'lerin iddia edildiği gibi 1. Ordu Komutanlığı'na ait olmadığının saptandığını savunan Tanyeri, “Emniyet Müdürlüğü ve TÜBİTAK'ın hazırladığı dijital dosyaların bilirkişi raporları arasında çelişki vardır. Ses kayıt çözümlerinde yasal olmayan hiçbir şey yoktur. Telefon dinlemelerinde de aleyhimde hiçbir delil çıkmamıştır. Hiçbirinde sözde darbe planıyla ilgili tek bir husus yoktur. 12 Eylül darbesinin Bayrak Harekat Planı'nın Plan Semineri'nde konuşulduğu iddia edilmişti. Onun, Bayrak Harekat Planı değil 1. Ordu Komutanlığı Sıkıyönetim direktifi olduğu tespit edildi" ifadesini kullandı. 
 
DURUŞMADA GERGİN ANLAR 
 
Davanın tutuklu sanıklarını üç gruba ayıran tutuklu sanık emekli Albay Cemal Temizöz, “1. Grup komplocu hücrelerle yüzleşen ve onları zora sokan bir grup. Ben de onların içerisindeyim. 2. Grup ise ileride TSK’nın komuta kademesi olacak kişilerin yıpratıldığı ve asılsız ihbar mektupları ile itibarsızlaştırıldığı grup. 3. Grup ise emekli komutanların bulunduğu çevrelerini etkilemeye çalışan Atatürkçü grup" dedi. Bunlardan hariç bir oluşumun daha bulunduğunu kaydeden Temizöz, “Savunmalarında sanki biz dinsizmişiz gibi muhafazakar ailelere mensup olduğunu belirtenler var. Ben onları fon olarak araya serpiştirilmiş olarak görüyorum" şeklinde konuştu. Temizöz, dosyada bilirkişi raporu bulunan TUBİTAK uzmanının yeminin sonradan yaptırıldığını bu nedenle ehliyetsiz olduğunu öne sürdü. Başkan Diken ise Yargıtay'da görev yaptığını bu tür eksikliklerin sonradan giderilebileceğini söyledi. Bu sırada tutuklu sanık hakim Albay Onur Uluocak ise söz almadan "Bilirkişiyi duruşmaya çağırıp yemin ettirmeniz gerekirdi" diye bağırdı. Uluocak'ı uyaran Başkan Diken "Usulü biz belirleriz, siz değil" dedi. 
 
SANIK DIŞARI ÇIKARILDI 
 
Uluocak "Ben de hakimim yasalar belirler. Bilirkişileri çağırmadınız onları bizim sorularımızdan kaçırdınız" diye bağırmaya devam edince Diken, "Biz de uygularız" dedi ve sanığın dışarı çıkarılmasını istedi. Uluocak "Kolluk çıkarsın" dedi. Uluocak jandarma eşliğinde kapıya yöneldiği sırada bazı sanıklar da protesto amacıyla dışarı çıkmak için kapıya yöneldi. Başkan Diken, Kapıları kapatın, salondan çıkmanıza izin vermiyorum" dedi. Bir sanığın tuvalete gitmek için izin istemesi üzerine Başkan Diken, "Tabi ki insani ihtiyaçlar için çıkabilirsiniz, ancak protesto amacıyla çıkmanıza izin vermem" dedi. Diğer sanıklar ise yerlerine geri döndü. Başkan Diken, Bu şartlar altında bugün devam edemeyeğiz" diyerek duruşmayı yarın saat 09.00'a erteledi. 
 
CHP'Lİ VEKİLLER DE İZLEDİ
 
Bu arada CHP İstanbul Milletvekilleri İlhan Cihaner, Oktay Ekşi, Mahmut Tanal, Haluk Eyidoğan, Recep Turhan Mehmet Kesimoğlu ve Birgül Ayhan Güler da duruşmayı izledi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com