Tutuklu Albayın ölümünün ardından ortaya çıkan skandal

Tutuklu Albayın ölümünün ardından ortaya çıkan skandal
28 Şubat Soruştumasının 3. dalgasında gözaltına alınmasının ardından Mamak Cezaevi’ne gönderilen Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu (52) tedavi gördüğü GATA’da önceki gün hayatını kaybetti.
Haşimoğlu için dün düzenlenen cenaze töreninde eşi Makbule Haşimoğlu, ''Eşim sapasağlamdı. Üzüntüden hasta oldu. Biz bu savaşı kaybettik. Tek suçu asker olmaktı'' dedi. Haşimoğlu için 10 Ağustos'ta tedavi gördüğü GATA’dan verilen rapor doğrultusunda tahliye kararı çıktığı, albayın yoğun bakımda olduğu için bu karardan haberinin olmadığı ortaya çıktı.
 
Gözaltına alınmasının ardından Mamak Cezaevi’ne gönderilen ve rahatsızlığı üzerine GATA’da tedavi görürken önceki gün ölen muvazzaf Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu için Kocatepe Camii’nde dün tören düzenlendi. Törene Haşimoğlu’nun eşi Makbule, çocukları 17 yaşındaki Tuğberk, 23 yaşındaki Tuğçe ve aile yakınları ile Haşimoğlu’nun dönem arkadaşları katıldı. Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar’ında katıldığı törende 50’ye yakın çeşitli rütbeden askerde hazır bulundu. 
 
EŞİ İSYAN ETTİ: TEK SUÇU ASKER OLMAKTI
 
Gazetecilerin sorusu üzerine Haşimoğlu’nun eşi Makbule Haşimoğlu şunları söyledi:
 
"Devlete sağ sağlim teslim ettim. Burnu bile kanamıyordu. Benim kocam askerdi. Tam askerdi. Ülkesi vatanı için çalışmış, Doğu ve Güneydoğu’da görev yapmış, her zaman Atatürk’ün askeri olmuş, şerefli Türk subayıydı. Benim eşim emekliliğini bile göremedi. Sadece ve tek suçu asker olmaktı. 28 Şubat’ta benim kocamı alıp götürdüler. Sadece suçu orada, o yıllarda binbaşı göreviyle harekat başkanlığında, terörle mücadelede çalışıyordu benim aşkım. Benim aşkım kahramandı. Üzüntüden hasta oldu. Sapa sağlamdı. Psikolojik savaştı bu. Bu psikolojik savaşı kaybetti o. Onun için ailesi, vatanı onuru, gururu herşeyden çok önemliydi. Bunu içine yediremedi. Eşim gerçekten kahraman Türk subayıydı. Ne mutlu bana, ben Mehmet Haşimoğlu eşi olmaktan gurur duyuyorum. Kadir gecesinde, Tuğberk ve Tuğçem ile birlikte asker selamı vererek uğurluyorum. O cennete gitti Kadir gecesinde, Allah herkese nasip etsin. Bunları yapanları ben Allahım’a havale ediyorum. Yüce rabbim büyük. Allahım sana havale ediyorum."
 
ALBAYIN CENAZE TÖRENİNDEN KARELER
 
Çocukları Tuğberk ve Tuğçe’nin elini hiç bırakayan Makbule Haşimoğlu, cenaze namazı öncesi eşinin Türk bayrağına sarılı tubutuna sarılarak gözyaşı döktü. "Beni duyuyor musun aşkım. Bizi merak etme, emanetlerin çocuklarına hayatım boyunca sahip çıkacağım. Seni çok özleyeceğiz" diyerek ağlayan Makbule Haşimoğlu’nu yakınları tabut başından çocuklarıyla birlikte güçlükle ayırabildi.
 
'BENİM EŞİM ŞEHİT OLDU' DİYE GÖZYAŞI DÖKTÜ
 
Cenaze namazının kılınmasından sonra top arabasıyla götürülen Haşimoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutunu ailesi asker selamı vererek uğurladı. Eşi Makbule Haşimoğlu, "Benim eşim şehit oldu" diyerek gözyaşı dökerken ayakta durmakta güçlük çekti. Haşimoğlu’nun cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Konya Beyşehir’e götürüldü. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com