Tutuklu ama nedeni belli değil

Tutuklu ama nedeni belli değil
Gazeteci Hikmet Çiçek'in tutuklama gerekçesi iddianamede yok, yargılandığı suçtan da tutuklama kararı yok

Gazeteci Hikmet Çiçek, kısa süre sonra hapishanedeki dördüncü yılını tamamlayacak, ancak Çiçek’in tutuklanma gerekçesi kendi iddianamesinde yok, ayrıca yargılandığı suçtan da bir tutuklama kararı bulunmuyor.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu, yaptığı açıklamada Ankara basın camiasının tanınmış isimlerinden, 25 yıllık gazeteci Hikmet Çiçek’in hukuksal durumundaki garabeti gündeme getirdi.


 ‘Hakkında tutuklama kararı bulunmuyor’

Gazeteci Hikmet Çiçek, 25 Mart 2008 tarihinden bu yana 1. Ergenekon davasından dolayı tutuklu bulunuyor. Çiçek, "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri hile ile elde etmek" suçunu düzenleyen TCK’nın 326/1. Maddesinden dolayı tutuklandı. Ancak, 14 Temmuz 2008 tarihinde Mahkemeye sunulan iddianamede, bu suçtan dolayı hakkında dava açılmaması gibi bir gariplik yaşandı. Ceza Yargılması Hukuku’na göre böyle durumlarda davayı açan savcının, sanığı doğrudan tahliye etme yetkisine sahip olduğunu belirten İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esinoğlu şu görüşü savundu:
"Oysa, Hikmet Çiçek, savcılıkça tahliye edilmediği gibi, 27 Temmuz 2008 tarihinde iddianameyi kabul eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de tahliye kararı vermeyerek hukuksuzluğu sürdürmüştür.
Hikmet Çiçek, Ergenekon örgütü üyeliği suçundan yargılanmakla birlikte, hakkında bu suçtan dolayı tutuklama kararı bulunmuyor. Nitekim, yargılandığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki Başkanı Köksal Şengün, 2009 yılından başlayarak Bolu’ya atandığı 2011 tarihine kadar her celse, Hikmet Çiçek’in hakkında tutuklandığı maddeden hakkında ceza talep edilmediğini, cezalandırılması istenen maddelerden ise hakkında tutuklama kararı bulunmadığını, kısaca ‘tutuksuz tutuklu’ olduğunu vurgulamıştır.
Ayrıca, Hikmet Çiçek’in çoğunluk oyuyla tutukluğunun sürdürülmesi kararına yaptığı itiraza, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı da aynı gerekçelerle muhalefet etmiştir. "

Esinoğlu, gazeteci Hikmet Çiçek’e karşı yapılan önemli hukuksuzluğun daha fazla sürdürülmemesini talep etti.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com