Tutuklu gazetecilerden tahliye talebi

Tutuklu gazetecilerden tahliye talebi
Oda Tv sanıkları Hüseyin Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan tahliye istedi.
Odatv sanıkları 3. yargı paketini gerekçe göstererek tahliyelerini talep etti. Dava sanıklarından Hüseyin Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın avukatları davanın görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Dilekçede, CMK'nın 109. maddesinin, 6352 sayılı kanunun 98. maddesi ile değiştirildiği belirtildi. Değişiklikle adli kontrol tedbirinin 3 yıllık üst sınırının kaldırıldığını ifade eden avukatlar, adli kontrolün tamamen tutuklamanın alternatifi sayıldığını savundu.
 
Yasa koyucunun tutuklamayı suçun niteliğine ve önemine bakmaksızın geçici bir tedbir olarak saydığı belirtilen dilekçede, “Yasa koyucu tutuksuz yargılama yöntemini benimsemektedir. Söz konusu yasa değişikliği yasa koyucunun iradesinin açıkça, özgürlük hakkının en geniş şekilde yorumlanmasından yana olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede tutuklama artık son çare olarak görülmeli, adli kontrol tedbirinin uygulanma olanağının bulunmadığı durumlarda ve sınırlı hallerde bu yola başvurulması gerekmektedir" denildi.
 
Adli kontrol içinde konutunu terk etmemek, belirli bir yerleşim bölgesini terk etmemek ve belirlenen yer veya bölgelere gitmemek gibi seçeneklerin de yer aldığını ifade eden avukatlar, “Bu önlemler içinde ‘konutunu terk etmemek’ tutuklama kadar ağır bir tedbir olduğundan tutuklu bulunan müvekkillerimiz için CMK 109. maddenin 3. fıkrasının k bendinin uygulanarak tahliye edilmelerine karar verilmelidir" dedi. Avukatlar, Hüseyin Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın öncelikle tahliyesine karar verilmesini, aksi durumda ise 6352 Sayılı Kanunla Değişik CMK 109. Madde hükümleri uygulanmak suretiyle serbest bırakılmalarını talep etti. Avukatlar, KCK davasından yargılanan müvekkilleri muhabir Çağdaş Ulus’un da aynı gerekçelerle serbest bırakılmasını istedi.
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com