Tutuklu ve hükümlülerden komisyona gelen talepler

Tutuklu ve hükümlülerden komisyona gelen talepler
Rize ve Trabzon'daki cezaevlerinde tespitlerde bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu'na, hükümlü ve tutuklular taleplerini de iletti

TBMM (AA) -  MELTEM YILMAZ - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu'na hükümlü  ve tutuklular, okuma yazma öğrenmekten, kuaför kursuna, ortak alandaki kameraların kaldırılmasından, playstation ve DVD oynatıcıya kadar bir dizi talepte bulundu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri Alt Komisyonu, Rize'de L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Trabzon'da Of K 1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mahpus Bölümü ve E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda incelemelerini tamamlayarak, rapor haline getirdi.

Ceza ve infaz kurumlarına ilişkin tespitlerde bulunan komisyona, hükümlü  ve tutuklular taleplerini de iletti.

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çocuk koğuşunda bulunan 16-17 yaşlarında olan çocuklar, spor saatlerinin yetersizliğinden şikayet ederek, arttırılmasını istedi.

Çocuklar, din görevlisinin, haftada bir saat yerine daha fazla gelmesini de talep etti.

Kadınlar koğuşundaki hükümlü ve tutukluların da bazı istekleri oldu. Bir kadın mahpus, okuma-yazma öğrenmek istediğini komisyon üyelerine iletti.

Bu infaz kurumundaki terör nitelikli suç ve suç isnadından tutuklu ve hükümlüler ise şikayetlerini dile getirdi. Kurum personeline sunulan yemek menüleri ile kendilerine sunulanın aynı ismi taşımasına rağmen içeriklerinin farklı olduğunu iddia eden tutuklu ve hükümlüler, menüde tas kebabı bulunduğunda kendilerine sadece patates verildiğini söylediler.

Tutuklu ve hükümlüler, ortak alanda kameraların özel hayata müdahale anlamına geldiği için kaldırılmasını talep etti. 

Adli suçlular koğuşundakiler ise şikayetlerinden bazılarını, "Mide rahatsızlığı nedeniyle sağlık durumuna özel yemek çıkarılması, sayımın askeri usulle dizilip yapılması, kurum içi yapılan anonslar" şeklinde sıraladı.

 

-"Kantindeki ürünler pahalı"

 

Trabzon Of K 1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahpuslar vakit geçirmek için playstation ve DVD oynatıcı, Trabzon E tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki kadınlar kuaför kursu talebinde bulundu. Komisyon, raporunda, bu ceza infaz kurumunun şartlarını olumsuz bularak, en kısa zamanda kapatılması yönünde görüş bildirdi.  

Terör vasıflı suçlar nedeniyle Trabzon E Tipi cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, odaların küçüklüğü, ailelerinden uzakta cezalarının infaz edilmesi, kantindeki ürünlerin pahalılığından şikayetçi oldu. 

Komisyon raporunda, ceza infaz kurumları inşasında engelli bireylerin de düşünülmesi, engelli tutuklu ve hükümlülerin yaşamlarını kolaylaştırıcı, engelli ziyaretçilerin gözetildiği mimari değişikliklerin hayata geçirilmesini önerdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com