Tutuklu vekil konusuna 3 günde çözüm

Tutuklu vekil konusuna 3 günde çözüm
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, tutuklu milletvekilleri konusuna çözüm bulabilmek için anayasa değişikliğinin zorunlu olmadığını belirtti. Kart, “Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. maddesi 108. maddesi ya da Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11. maddesinde

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de, “Talan, işgal ve özel afların anlamı” konulu bir basın toplantısı düzenledi.
Haksız, hukuksuz, yasal dayanağı olmayan “adrese teslim” özelleştirmelerin yapılmasının mutat bir hal aldığını savunan Kart, “Hükümete yakın olduğu bilinen, özel himayeye mazhar olan sermaye gruplarına, belli tesislerin yok pahasına aktarıldığı bir dönem yaşanmaktadır. Talan ve işgal süreçlerini Seydişehir Eti Alüminyum üzerinden bir kez daha değerlendirmek ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Değeri asgari ölçülerde 4.5 Milyar Dolar olan bu tesisler 305 Milyon Dolara birilerine aktarıldı… Metalurji Mühendisleri Odası, TES-İŞ KİGEM ve tarafımızdan açılan davalar sonucunda Danıştay; Kasım 2007 tarihinde, yapılan özelleştirme işleminin usul ve yasaya aykırı olduğunu somut olarak tespit etti ve özelleştirme işlemini iptal etti” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda 26 Nisan Perşembe günü görüşülen tasarıya işaret eden Kart, “Hükümet 26 Nisan Perşembe gecesi ‘gece yarısı operasyonu’ niteliğindeki bir önerge ile tüm bu talan ve işgallere 'özel af' anlamına gelen bir düzenlemeyi yine bir oldu-bittiyle Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçirdi.Hükümet, bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisini iğfal etti” diye konuştu.

19 MAYIS

Basın mensuplarının 19 Mayıs’a ilişkin sorularını da yanıtlayan Kart, “19 Mayıs genelgesi olayının birinci boyutu şudur, burada hükümet o yargı kararını da uygulamayacak” dedi.

Yönetmelik değişikliğine ilişkin soruya da Kart, “Milli eğitimdeki genel düzenlemelerle kız çocuklarımızı erken yaşta evlenmeye özendiren uygulamaların adeta artık hız kazandığını bunun bir hükümet politikası haline geldiğini görüyoruz” dedi.

TUTUKLU VEKİLLER

Tutuklu vekillere ilişkin soruya da Kart, “Tutuklu vekillerinin konusuna çözüm bulabilmek için anayasa değişikliği zorunlu değil. Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesi 108. maddesi ya da Milletvekili Seçimi Kanunun 11. maddesinde yapılacak düzenleme ile bu konuya 3 gün içinde çözüm bulmak mümkün. Ama bu konuda Başbakan ve hükümet tutuklu vekillerini rehin almış durumda” diye konuştu.
Tutuklu vekil konusunun TBMM’nin sorunu olduğuna dikkat çeken Kart, “AKP olarak demokrasiye inanıyorsan demogoji yapmadan, bilgi kirilliği yaratmadan diğer üç muhalefet grubunun getirdiği öneriye destek vermek durumundasın. Ama burada da AKP’nin ikiyüzlü, riyakar tutumunu görüyoruz. Hazin olan şudur; Silivri Cezaevi tıpkı 12 Eylül’de olduğu gibi Avrupa’dan ve diğer ülkelerden ziyaret edilen bir kurum, Türkiye’nin sorgulandığı bir kurum haline gelmiştir” açıklamasında bulundu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na getirilen önerilere yönelik soruya da Kart, “Uzlaşma Komisyonunda dinleyici konumundayız. O önerilerin sorumluluğu elbette o önerileri yapanlara aittir. Uzlaşma Komisyonu üyesi sıfatıyla benim bir değerlendirme yapmam uygun değildir. Biz CHP olarak Cumhuriyetin değer ve kazanımlarına sahip çıkacağız” yanıtını verdi.
(SRE)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com