Tutuklu vekiller için umut var mı?

Tutuklu vekiller için umut var mı?
TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile muhalefet partilerinin "tutuklu vekiller" görüşmesinden uzlaşma çıktı.

TBMM Başkanı Çiçek, tutuklu milletvekilleri sorununa çözüm önerilerini almak için CHP, MHP ve BDP grup başkanvekilleri ile dün bir araya geldi.

Görüşmede CHP'nin konuyla ilgili olarak hazırladığı kanun teklifi de yeniden gündeme geldi. Teklifte, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik öngörüyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de dün öğlen saatlerinde Cemil Çiçek ile bir araya geldi.

Bakan Ergin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada "Bildiğim kadarıyla, formülasyon üzerinde çalışıyorlar. Orada uygulanabilir bir formül oluşturulur ve üzerinde mutabık kalınırsa netice alınabilir. Ama şu anda 'olay bitti' demek için henüz erken diye düşünüyorum." dedi. Muhalefetin uzlaşmasının yanı sıra AKP'nin açık kapı bırakması ise kafalarda soru işareti yarattı.

CHP’nin daha önce sunduğu tutukluluk süresinin kısaltılmasına ilişkin düzenlemeden vazgeçilirken CMK’nin tutuklulukla ilgili “istisnaları” düzenleyen 100. maddesine tutuklu milletvekilleriyle ilgili “istisna hükmü” konulması üzerinde uzlaşıldı. CMK’nin 100. maddesinin 4. fıkrasının şöyle düzenlenmesi öngörüldü: “Sadece adli para cezası gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili olarak ve milletvekilleri hakkında tutuklamaya ve tutukluluğun devamına karar verilemez. Tutuklu ise tututluluk hali derhal kaldırılır, yargılama tutuksuz sürdürülür. Yargılama sonucu verilecek kararın yerine getirilmesi dönem sonuna bırakılır.”

Mevcut yasada “hapis cezasının üst sınırı 1 yıldan fazla olmayan suçlar” tutukluluk kapsamı dışında tutulurken muhalefetin uzlaştığı öneride üst sınır 2 yıla çıkarılıyor. Ancak milletvekilleri konusunda herhangi bir süre sınırı konulmuyor. Görüşmenin ardından TBMM Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sorunun siyaset malzemesi yapılmadan 4 parti grubunun mutabık kalacağı bir şekilde yasal zeminde çözümlenmesi hususunda görüş birliğine varıldığı” bildirildi.

Çiçek’in uzlaşılan metni AKP’ye iletmesi kararlaştırıldı...

Adalet Bakanı Ergin ise bugünkü açıklamasında "Meclis Başkanı'nın insiyatifinin sonucunu bekliyoruz" dedi. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com