Tüzük görüşmesi sona erdi!

Tüzük görüşmesi sona erdi!
CHP kurultayında maddelerin görüşülmesine geçildi.

CHP'nin 16'ncı Olağanüstü Kurultayı'nda tüzük değişikliğinin tümü üzerinde görüşmeler tamamlandı. Kurultayın başında yaşanan gerilimi eleştiren partililer, tüzük taslağındaki önerilerin yanı sıra yeni değişiklikler istedi.

16'ncı Olağanüstü Kurultay'da tüzük değişikliğinin geneli üzerindeki görüşmelerde söz alan CHP Onur Üyesi Sabri Ergül, kurultay açılışında yaşanan olayı "üzüntü verici" olarak nitelendirdi. 1976 yılında yapılan kurultayda benzer bir olay yaşanınca partilerden birine yumruk atılması üzerine eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in “Osman Polat'a vurulmuş yumruk bana vurulmuş yumruktur. CHP'de böyle şey olamaz" denildiğini hatırlatan Ergül, "Birlikte koştuğumuz arkadaşlar neyi paylaşamıyoruz. Bu salonda bizim rakiplerimiz yok, dostlarımız var. Bizim rakiplerimiz dışarıda. Bu özelliğimizi kaybedersek, bu coşkuyu iç çatışmaya dönüştürürsek zarar görürüz. Genel Başkanım sözüm sizedir, siz de zarar görürsünüz" dedi.

2008 yılında yapılan tüzük kurultayında genel başkan yetkileri için "padişahlık yetkileri" eleştirisi getirdiğini ifade eden Ergül, yeni getirilen tüzük değişikliği için "O padişah yetkileri değişti mi?" diye sordu. Muhalefetin istediği 9 değişikliğin karşılanmadığını söyleyen Ergül, 2008 tüzük değişikliğinde mahkemeye gittiğini ve soruşturma açıldığını hatırlatarak, "Partimi bu konumda, mahkemeye vermek istemiyorum, ama tüzüğümüzü yasalara uygun yapmazsak bir yerlerden döner" dedi.

"TAMİRATA BAŞLAMA KURULTAYI"

CHP Antalya Mİlletvekili Gürkut Acar CHP'nin "kurultaylar partisi" olarak eleştirilmesine karşı çıkarak "Kurultaylar partisi olmakla iftihar ediyoruz, içinde demokrasi olan tek parti CHP'dir çünkü" dedi. Konuşmayı seven bir parti olduklarını ancak üsluba dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Acar, kızgınlıkların bölünme, parçalanmaya dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Acar, "Bize umut bağlayanlar var bunlar kırılmamalı" dedi.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, "Kendi içinde demokratik olmayan bir partinin ülkede demokrasiyi gerçekleştiremeyeceğinin sonunda anlaşılmış olmasını olumlu bulduğunu" belirterek sözlerine başladı. Tüzük Kurultayını "tamirata başlama kurultayı" olarak nitelendiren Koç, tüzük kurultayı toplanması için imza verenlerden biri olduğunu hatırlatarak, "Keşke CHP lideri bu kurultayı çağırmış olsaydı" dedi. Koç, getirilen tüzük değişikliğinin ihtiyaçları ise tam karşılamadığını söyledi.

"MİLLETVEKİLİ SÜRESİ ÜÇ DÖNEMLE SINIRLANSIN"

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tüzük değişikliği ile daha demokratik bir yönetim ve işleyişte etkinlik sağlanacağını belirterek "Ben önseçim ile geldim. Bunu Türkiye’ye yayacağız" dedi.

PM Üyesi Ercan Karakaş tüzüğün bir partinin anayasası olduğunu kalıcı olması için anayasa gibi katılımcılıkla yapılması gerektiğine işaret etti. Tüzük kurultayını halkın seçeceği Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlık olarak gördüğünü belirten Karakaş, partinin programının da yenilenmesi gerektiğini söyledi. Sosyal demokrat bir parti olarak çoğulculuğun önemli olduğunu anlatan Karakaş, kadın ve gençlik kotasının daha da arttırılmasını istedi. Milletvekili, belediye başkanlığı gibi görevlerin 3 dönem 12 yıl ile sınırlandırılması önerisinde bulunan Karakaş ön seçimin de daha net hale getirilmesini istedi.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, kurultayın başında yaşanan gerilimi eleştirdi, "Bu kurultayı huzursuz etmeye kimsenin hakkı yok" dedi.

"YÜZDE 10, 5'E DÜŞÜRÜLSÜN"

CHP üyesi Bedri Baykam, genel başkanlık adayı olmak için gerekli delege imzasının 2003 yılında yüzde 5 olduğunu, daha sonra yüzde 20'ye çıkarıldığını hatırlatarak, "Bunu yapanlar parti içi demokrasi için heyecan hissettiler ne mutlu bize, ama samimi olduklarına inanmak istiyoruz" dedi. "Keşke iki kurultaya gerek olmasaydı" diyen Baykam, bundan sonraki hedefin partiyi büyütmek olması gerektiğini söyledi. Blok listenin hala devam ettiğini, bunu eleştirdiğini ifade eden Baykam, illerin temsilinde sıkıntı olacağı için 80 kişilik PM'nin 60 kişiye düşürülmesinin de yanlış olduğunu söyledi. Genel başkan adaylığı için gerekli delegelerin yüzde 20'sinin oyunun yüzde 10'a indirilmesini yeterli bulmadığını açıklayan Baykam bunun 2003 yılında olduğu gibi yüzde 5'e indirilmesini istedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, delegelere, "Sadece tüzük yapmaya gelmediniz, Türkiye'nin kaderine el koymaya geldiniz" sözleriyle seslendi. Özel tüzük değişikliği ile CHP'nin evinin önünü süpürdüğünü söyledi.

Partililer tüzük değişikliği üzerindeki görüşlerini açıklamaya devam ediyor.

"SENİ GENEL BAŞKAN YAPMADAN ÖLMEK HARAM OLSUN"

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, "Düğünümüze hoş geldiniz" diyerek sözlerine başladı. Bayraktutan, "İki türlü CHP’li vardır. Bir, yıllarca partinin sırtında taşıdığı CHP’liler var. Bir de partiyi sırtında taşıyan CHP’liler var. Bugün partiyi sırtında taşıyan CHP’liler burada. Buradan Sayın Genel Başkanıma bir şey söylemek istiyorum. Sayın Genel Başkanım CHP’yi iktidar yapmadan seni Başbakan yapmadan bize ölmek haram olsun" dedi.

YETERLİLİK ÖNERGESİ VERİLDİ

15 kişinin tüzüğün geneli üzerinde yaptığı konuşmanın ardından yeterlilik önergesi verildi ve ittifakla kabul edildi. Keskin, kabul edilen önergeyle tüzük değişiklikleri ile ilgili tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlandığını bildirdi ve maddelerin görüşmelerine geçildi.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com