TV İzleyicileri Reklamlar Şikayetçi Ama Nasıl?

TV İzleyicileri Reklamlar Şikayetçi Ama Nasıl?
Kısalan reklam süreleri izleyiciyi ekrana kilitledi. İzleyicilerin bir kısmı memnun, bir kısmı da tuvalete gidememekten şikayetçi.

Yeni RTÜK kanunu ile televizyon izleme alışkanlıklarında da köklü bir değişiklik olacak gibi. Reklam süreleri ve uygulamalarında yapılan köklü değişikliklere izleyiciler alışmaya çalışırken, izleyici reklam süreleri konusunda ikiye bölümdü. İzleyicilerin bir kısmı sürelerin kısaltılmasını olumlu bulurken bir kısmı da çok sık reklam girilmesini eleştirdi. Reklam kuşaklarındaki değişiklik reklam aralarında giderilen ihtiyaçlara ayrılan süreyi azalttı. Sürelerle ilgili izleyicinin en ciddi eleştirisi ise WC'ye ayrılan süredeki daralmaya oldu. Düzenleme evlerde tuvalet sırası ve çay koyma kavgası başlatacak gibi görünüyor.

6112 Radyo ve Televizyonların Kuruluşları Hakkında Kanun 15 Şubat itibariyle kabul edilerek yürürlüğe girdi.

DİZİLERİN İÇİNDE REKLAM DÖNEMİ

Kanunda reklam süreleri yeniden düzenlendi. Artık bir saat içinde en fazla 12 dakika reklam yayınlanabilecek. Reçeteye tabi olmayan ilaç ve tedavi yöntemlerinin reklamları da yayınlanabilecek. Ve en önemli değişikliklerden biri de film, dizi, spor programları gibi programların içine ürün yerleştirme yapılabilecek. Yani Erman Toroğlu 'Hocam buz gibi gol' dediği anda Ahmet Çakar'ın buz gibi bir bardak suyu kaldırıp, 'Gol de buz gibi, su da buz gibi. Buz gibi ... suyu için' demesi muhtemel.kullan

UYGULAMA BAŞLADI BİLE

Program içi ürün yerleştirme reklamlarının ilk örnekleri dizilerde ve spor programlarında uygulanmaya başlandı bile. Coca Cola, Garanti Bankası ve Uludağ limonata geçen hafta itibariyle program içi reklamı uygulayan firmalar oldu.

1998 yapımı Truman Show adlı sinema filmini hatırlatan sahnelerle bundan sonra sıkça karşılaşacak gibiyiz. Jim Carrey'nin başrolünü oynadığı filmde, ürün reklamları programın bir parçasıydı. Uygulama henüz yeni oluğu için kesin çizgileri yok ama suyu çıkarılmaya oldukça müsait.

REKLAM SÜRELERİ NASIL BELİRLENİYOR?

İzleyicilerin aklını karıştıran, 1,2, 3, 4 dakikalık reklam uygulamaları da neyin nesi diye soran çok. Yeni kanunda bir saatlik süre içerisinde sürenin yüzde 20'lik bölümü reklam süresi olarak kullanılabilir diyor. kullanBu da 12 dakikaya tekabül ediyor. RTÜK bu sürenin nasıl kullanılacağını belirtmiyor. En akla yatkın 4'er dakikalık 3 reklam kuşağı olsa da kimi kanallar farklı uygulamalar yapabiliyor. İsteyen tüm süreyi bir seferde kullanabileceği gibi isteyen de 1'er dakikalık 12 kuşak açabilir. Bir saat içinde en fazla 12 dakika reklam kuşağı açılabiliniyor. Yayıncı kuruluşlar farklı uygulamaları test ediyor.

 

 

 

 

KAMUOYU İKİYE BÖLÜNDE

Reklam sürelerinde yapılan değişiklik kamuoyunun bir bölümünü memnun ederken bir bölümü de uygulamadan şikayetçi. Haber 7'nin Facebook sayfası üzerinden yönlendirdiği “Reklam sürelerinin kısaltılmasından memnun musunuz? Televizyon izleme alışkanlıklarınızı nasıl etkiledi?” sorularına gelen cevaplarda iki farklı yaklaşım ortaya çıktı. İzleyicilerin bir kısmı uygulamayı olumlu bulurken, bir kısmı da eleştirdi.

“SEYİR KEYFİM YERİNE GELDİ”

Murat Satıcı adlı izleyici “Eskiden TV'de bir şey izlemek istemiyordum artık seyir keyfim yerine geldi” derken, Numan Karaaslan da “Zırt pırt reklam giriyor hissi verse de arada televizyona olan odaklanmanın bozulması iyi oluyor, reklamlar 1-2 dakikadan fazla olmasın yeter. İyi bir uygulama yani.” yorumunu yaptı.

ÇOK SIK REKLAM GİRİYOR

Bazı izleyiciler ise sık aralıklarla reklam girilmesini rahatsız edici bir uygulama olarak değerlendirdi. İlker Uzunboy “Hiç memnun değiliz valla hele o 11833 reklamı var ya hep o reklamı veriyorlar televizyondan soğudum” yorumunu yaparken Muhammed Enes Yıldırım “Hiç memnun değilim. Bir kurtlar vadisi zevkimiz vardı ondan da olduk. 13-14 dakikada bir reklam olur mu ya? Diziyi mi izliyoruz yoksa reklam mı anlamadım?” dedi.

REKLAMIN EN HEYECANLI YERİ

Veysel Sade adlı izleyici ise reklamlarla ilgili şikayetini şöyle dile getirdi; “Reklamların en heyecanlı yerinde filmin başlamasına uyuz oluyorum.”

SÜRELERİN KISALTILMASI DA ŞİKAYET KONUSU

Sürelerde yapılan değişikliklerle ilgili başka bir şikayet ise reklam sürelerinin kısa tutulması oldu. Televizyon izleme alışkanlıklarında reklam aralarında ihtiyaçlarını gideren izleyiciler bu araların kısa olması nedeniyle televizyon başından kalkamadıklarını belirttiler.

TUVALETE AYRILAN SÜRE KISALDI!

Ozgur Kuruca “Geçenlerde diziye yetişmeye çalışırken kafamı gözümü yarıyordum ama yetiştim. Bu benim için büyük bir basarı.” derken İbrahim Türkoğlu “WC'ye gidemez olduk... 7 dakikalık reklam kuşağı yapılamadığı için 5 dakikada bir reklam giriyor bu nasıl iş!” diyerek kısalan sürelere tepki gösterdi. WC konusunda başka bir şikayetçi de Sinan Güneş oldu. Güneş, “Yeni süre ile wc'ye daha az zaman ayırmak zorunda kalındı” yorumunu yaptı.kullan

TELEVİZYONUN BAŞINDAN KALKILAMIYOR

Zeliha Yıldız Ersoy ise “Reklam süresi kısa ama sürekli ve sık oluyor memnun değiliz... Dizinin başından hiç kalkamıyoruz. Çok saçma olmuş” yorumunda bulundu.

Reklam periyotlarının belirsizliğine dikkat çeken Aykut Boğa'nın yorumu şöyle oldu;  “Çok saçma bir uygulama. Belli bir periyot yok. Önceden hiç olmazsa belliydi neyin ne zaman olacağı... simdi tamamen işkenceye dönüşmüş vaziyette. Hiç bir seyir zevki kalmadı...”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com