Twitter ve E-mail pazarlama!

Twitter ve E-mail pazarlama!
Ölçümlenebilir dijital pazarlama söz konusu olduğunda hiçbir platform e-mail pazarlamasının eline su dökemez.

SANSÜRSÜZHABER-ÖZEL Ölçümlenebilir dijital pazarlama söz konusu olduğunda hiçbir platform e-mail pazarlamasının eline su dökemez. Sonuçları daha rahat kontrol edilebildiğinden bir Facebook iletisi, bir Tweete göre ya da Google+ paylaşıma oranla daha değerlidir. Sunduğu tüm etkileşim fırsatlarına rağmen, ağların dışında sosyal medya etkileşimini ölçmek e-mail etkileşimini ölçmekten daha zordur. Sosyal medya kanallarının daha çok iletişim ve müşteri hizmetleri alanında kullanıldığında pazarlamadan daha fazla verim verdiğini de söylemek mümkündür çünkü sosyal ağlardaki tanıtımlardan direkt satış geliri elde etmek zordur.

Bunun yanı sıra e-mail gönderilerinde aynı bir web sitesi trafiği ölçer gibi bazı detaylara inmek de mümkündür. Bunları ölçümlemeyi, alındı, bounce rate, açıldı, tıklandı ve neyin tıklandığı, e-mail listesinden çıkıldığı, sosyal olarak paylaşılıp paylaşılmadığı ve başka kişilerin mailine iletilip iletilmemesi olarak elde edebiliriz.

Şimdi gelelim esas konumuz olan Twitter’ın bu alanda yarattığı etkiye. Twitter son zamanlarda çeşitli örneklere sahne olarak e-mail pazarlamasının yerini alabileceğini gösterdi. Önemli markaların Twitter üzerinden yapmış olduğu çalışmalar bir ders ve kaynak niteliğinde dersek abartmış olmayız. Gelin bu örnekleri inceleyelim.

Amerikan Basketbol Ligi NBA takımlarından New York Knicks Twitter’ı pazarlama aracı olarak kullanabilen ender markalardan. Takımın Twitter stratejisti, kendilerini takip eden kullanıcıları NewYorker ve NewYork dışında olanlar şeklinde listelere ayırmışlar. Knicks’in evinde oynayacağı maçlar için Holiday Inn otel zinciri ile bir anlaşma yaparak biletleri şehir dışından gelecekler için bir paket haline getirmişler. NBA’de takımların deplasman turları ve evınde 3 maç arka arkaya oyandığını düşündüğümüzde şehir dışından gelenler için pakette tek maçlık iki ve üçer maçlık ayrı paketler kategorize edilmiş ve bu duyuru Knicks takipçilerinden şehir dışında olanlar için paylaşılır hale gelmiş. Böylece hedef kitleye direkt bir mesaj gönderilirken, bu paketle elbette ki ilgilenmeyecek olan New York’lular da rahatsız edilmemiş oluyor. Direkt mesaj yoluyla etkili bir tanıtım yapan Knicks kısa zamanda satışlarını arttırmış. Ayrıca çeşitli hashtagler ile yaptıkları kampanyaların ne denli paylaşıldığını ve hakkında neler yapıldığını da ölçümlemeye başlayan Knicks pazarlama departmanı toplam gelirde artış elde etmişler.

Bu tarz kampanyalar ile ölçümlenme sorunu ve link yönlendirmesi yoluyla satış sorunu giderilen Twitter, yakın zamanda e- mail pazarlamasının yerini alabilir dersek pekte zor bir tahminde bulunmuş olmayız sanırım.Bülent Kocabaş

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com