Twitter'a erişim engelinin kaldırılması

Twittera erişim engelinin kaldırılması
BTK:

ANKARA (AA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Anayasa Mahkemesi'nin ilgili kararının kuruma ulaştığını belirterek, Twitter firmasının internet erişimine ilişkin engellemenin bugün itibariyle kaldırıldığını bildirdi.

BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin 2 Nisan 2014 günlü 2014/3986 başvuru numaralı kararının kuruma ulaştığı ve mahkeme kararı gereği, yurt dışı merkezli Twitter firmasının internet erişimine bugün itibariyle engellemenin kaldırıldığı ifade edildi.

Adı geçen firmanın içeriğinde bulunan bazı hesaplar hakkında vatandaşların yaptığı şikayetler üzerine "Kişilik Haklarının ve Özel Hayatın Gizliliği"nin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince "URL" bazlı olarak erişimi engelleme kararı verildiğinin anımsatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mahkeme kararları çerçevesinde URL bazlı engelleme talepleri Twitter'in sunduğu içeriklere ait adreslerin tamamının 'güvenli-security-https' kodlu  olması nedeniyle karşılanamamıştı. Güvenli kodlu adresler doğrudan ilgili firmanın işbirliğini gerektirmektedir. Erişimi engelleme talepleri, elektronik ortamda bahsi geçen firmaya iletilmiş fakat iyi niyetli çabalarımıza rağmen adı geçen firma bu kararlara duyarsız kalmış, içerikler çıkarılmamış ve mahkeme kararları yerine getirilmemişti.

Bundan dolayı mahkeme kararlarıyla mağdur oldukları tespit edilen vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak sorunlarla karşılaşmaması ve mağduriyetlerinin önlenmesi için söz konusu firmanın internet sayfasına 21 Mart 2014 tarihinde bütünüyle erişim engellenmesi tedbiri uygulanmıştı."

Erişim engellemesinin ardından Twitter firmasının Türkiye'de bir temsilci belirlendiği ve bu çerçevede bir takım görüşmeler yapıldığı ifade edilen açıklamada, 22 Mart 2014 tarihinde yapılan ilk görüşmede mevcut mahkeme kararlarından 4 tanesinin gereğinin yerine getirildiği bildirildi.

1 Nisan 2014 tarihinde yapılan ikinci görüşmede ise 1 Ocak 2014 tarihinden beri vatandaşların bireysel müracaatlarına dayalı engelleme talepleri ve diğer mahkeme karalarının gereğinin yapılmasının Twitter firmasından talep edildiği belirtilen açıklamada, mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmek üzere bir mekanizma kurulması halinde söz konusu tedbirin kaldırılmasının öngörüldüğü hatırlatıldı.

İdari mahkemelerde yargı sürecinin devam ettiğine dikkat çekilen açıklama, şöyle devam etti:

"İdari mahkemelerce yargı süreci tüketilmeden Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uyma zorunluluğu gereğince Twitter firmasının internet sayfasına erişim engellemesi kaldırılmıştır. Bu dönemde Twitter firması ile yapılan temaslar çerçevesinde bir irtibat mekanizması kurulması süreci de hızlanmıştır. Verilen kararların, vatandaşlarımızın bireysel haklarının ve özel hayatlarının gizliliğinin ihlali gibi durumlarda, mağduriyetlerini gidermeye hız kazandıracak bu mekanizmanın kurulma sürecini olumsuz yönde etkilememesini temenni ediyoruz. 

Bu süreçte kurumumuzun tek amacı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin kararlarının yerine getirilmesi, vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi ve benzer durumlara karşı hızla tedbir alınması amacıyla, adı geçen firma ile sağlıklı bir iletişim mekanizması oluşturmak ve ileride olası benzer sorunları yaşamamak olmuştur."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com