Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli

Twittera tedbir amaçlı erişim engeli
"Erişimin engellenmesi mahkemelerce alınmış bir karardır, siyasi bir karar değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının haklarını ve hukunu korumak zorundadır. Türkiye, interneti yasaklayan bir ülke değildir. Hakaret ve hukuksuzluğa karşı hep bi

KARAMAN (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter'a erişimin engellenmesinin mahkemelerce alınmış bir karar olduğunu, bunun siyasi bir karar olmadığını belirterek, "Hukuka ve kanunlarımıza uyduğu sürece, herkes istediği gibi yayın yapma özgürlüğüne sahiptir. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türk mahkemlerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından ifade edilmiştir" dedi.

Elvan, partisince düzenlenen mitinge katılmak için geldiği Karaman'ın Ayrancı ilçesinde, gazetecilerin talebi üzerine, bir kahvehanede basın toplantısı düzenledi. Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeline ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elvan, bir kadının adına sahte bir Twitter hesabı açıldığını, bu sahte hesaba bazı pornografik resimler konulduğunu, resimlerin üzerine de kadının isminin yazıldığını söyledi. 

Elvan, "İşte bu resimler yanımda ancak göstermem mümkün değil. Bu resimlerin o kadına ait olduğu izlenimi verilmek istenmiştir. Bu vatandaşımız mahkemeye başvurmuştur. Mahkeme, Twitter'ın ilgili hasabına erişimin engellenmesi yönünde karar vermiştir" diye konuştu.

Mahkemenin bu kararı Telekominikasyon İletişim Başkanlığına bildirdiğini ifade eden Elvan, şunları kaydetti:

"Telekominikasyon İletişim Başkanlığı ise bu mahkeme kararını Twitter'a, biliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alıyor, bildirmiş ve erişimin engellenmesini istemiştir. Ancak erişim engellenmesi söz konusu olmamıştır. Twitter bu alanda duyarsız kalmıştır. Bunu savunan bir sosyal medya politikası olamaz. Bir devlet vatandaşlarının hukukunu korumak zorundadır. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlü bir kurumdur ve yerine getirmezse suçlu konuma düşer. Hükümet olarak internet kullanımını teşvik eden, yatırım yapan ve bunu yaygınlaştıran bir politika izliyoruz. Ancak internet özgürlüğü insanların özel yaşamına, kişilik haklarına müdahaleyi haklı kılmaz. Sosyal medyada hergün aile bütünlüğüne, kutsal değerlere milli duygulara hakaret edilmektedir. Bunun en güzel örneğini de biraz önce sizlere verdim. Hukuk herkese lazımdır. Ve beraat-ı zimmet asıldır. Herkesin özel hayatı saldırıya uğrayabilir. Bu yüzden herkes için bir hukuk sistemini işler hale getirmeliyiz."

- "Tüm sosyal medya siteleri Türkiye'de hukuka uymak zorundadır"

Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erişimin engellenmesi mahkemelerce alınmış bir karardır, siyasi bir karar değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının haklarını ve hukunu korumak zorundadır. Türkiye, interneti yasaklayan bir ülke değildir. Hakaret ve hukuksuzluğa karşı hep birlikte durulmalıdır. Twitter, Youtube ya da benzeri tüm sosyal medya siteleri Türkiye'de hukuka uymak zorundadır. Hukuka ve kanunlarımıza uyduğu sürece herkes istediği gibi yayın yapma özgürlüğüne sahiptir. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türk mahkemlerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından ifade edilmiştir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com